Škrábaná omítka neboli brizolit se opět vrací do módy
Chystáte se nahodit novou omítku? Chcete-li aby vydržela co možná nejdéle v původním stavu, vsaďte na škrábanou omítku neboli brizolit. Pokud ve vás evokuje vzpomínky na 70. a 80. léta minulého století, nejste daleko od pravdy. Brizolit (někdy také březolit) se začal vyrábět již po 2. sv. válce v kaolince a porcelánce v Horní Bříze na Plzeňsku. Ostatně odtud získala škrábaná omítka svou lidovou přezdívku. Pro původní směsi byla typická šedá, žlutá či okrová barva. V současnosti si však můžete vybrat z desítek odstínů.
Omítka, která vydrží po několik gerenací jako nová
Škrábaná omítka je v současné době opět v kurzu- mezi její hlavní výhody patří velmi dlouhá životnost. Ostatně ne nadarmo se jí přezdívá „generační“. Na některých stavbách z první poloviny minulého století je dodnes k vidění v původním stavu. Bezpečně ji poznáte podle obsahu slídy.
Složení a aplikace
Březolit je k dostání jako hotová pytlovaná směs, přičemž konkrétní složení závisí na výrobci (např Weber, Cemix, Hasit nebo KVK). Obsahuje písek o frakci 0 – 6 mm, drcenou slídu, šedý/bílý cement, vápenný hydrát a barvu. Nebude-li vám vyhovovat přírodní odstín, nevadí – na výběr je více než 250 různých barev.
Aplikace škrábané omítky probíhá stříkáním „omítačkou“. Aplikuje se jediná vrstva, která se následující den škrábe. Realizace brizolitu je velmi rychlá, což se projevuje také na ceně.
Brizolit je vhodný pro starší domy i novostavby
V průběhu 90. let se škrábaná omítka dostala do ústraní a prim hrály jiné typy omítek. Momentálně je opět v kurzu a vracejí se k ní majitelé novostaveb i starších rodinných domů. V neposlední řadě nachází brizolit využití při opravách bytových domů. Použít ho lze také při zateplování – u nás má certifikovaný systém se zateplením výrobce Weber.
Tip: Máte-li ohledně fasádní omítky brizolit další otázky, nebojte se zeptat odborníků ze stavební firmy VANCL s.r.o. Více na zatepleni-vancl.cz.