Plastová okna vydrží desítky let. Ale musí se o ně správně pečovat

Výhodou plastových oken je bezúdržbovost. Alespoň ve srovnání s okny dřevěnými. Nicméně v praxi plastová okna přeci jen určitou údržbu vyžadují. Dobrá zpráva je, že se nemusí co pět let brousit a lakovat – stačí, když jim jednou až dvakrát za rok dopřejete základní péči. Díky tomu vám budou dobře sloužit po mnoho desítek let.

Moderní plastová okna mají co nabídnout. Pokud vás od nich neodrazuje fakt, že plast není tak atraktivní jako dřevo či hliník, není důvod si je nepořídit. A nemusí vás trápit ani ekologický dopad – moderní profily lze stoprocentně recyklovat a výroba je koncipována s ohledem na minimální zatížení životního prostředí.

Na výrobu PVC připadá pouze jediné procento celosvětové spotřeby ropy a plynu. Materiál se navíc zpracovává na granulát a je možné ho použít až sedmkrát.

Nejdříve rámy, potom skla

Čištění oken nepatří na špici žebříčku oblíbených domácích prací, ale naštěstí se provádí jen několikrát do roka. Podle odborníků je vhodné začít rámy, a až poté vyčistit skla.

Až si pořídíte kvalitní okna, nezapomeňte z nich co nejdříve strnout ochranné pásky a důkladně je očistěte od zbytků malty či nátěrové hmoty.

Při čištění rámů se zaměřte především na vnější stranu, na které ulpívají atmosférické nečistoty, pyl a prach. Necháte-li je neočištění příliš dlouho, o to pracnější následně čištění bude – kvůli UV záření se totiž doslova zapékají do profilů.

Co se týče čisticích prostředků, sáhněte po běžných přípravcích, které používáte na nádobí, případně po univerzálním saponátu. Naopak se vyhněte abrazivním prostředkům, nitroředidlu, drátěnce a dalším pomocníkům, kteří by mohli rámy poškrábat či jinak poškodit. A vždy nečistoty odstraňujte namokro – dření suchého povrchu vede ke vzniku škrábanců.

Pozornost si zaslouží také kliky, kanálky a těsnění

Cca jednou až dvakrát do roka dotáhněte úchyty a kličky, které se pozvolna uvolňují. Obvykle stačí nadzvednout kryt pod kličkou a otočit tak, aby byl ve vodorovné poloze – zpřístupní se šrouby.

Kování dopřejte jednou za rok olejovou lázeň – předejdete zatuhnutí. Co půl roku pak silikonovým olejem či jiným speciálním přípravkem potřete těsnění. Zpomalíte tím přirozený proces stárnutí. V případě poškození neváhejte s výměnou.

Vaší pozornosti by neměly uniknout ani otvory pro odvod vody v profilech. Vyčistěte je od nahromaděných nečistot – voda bude moct opět plynule odtékat.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.