Ochrana dřeva proti červotočům: Máte vůbec proti drobným broukům šanci?

Že se vás červotoč netýká, protože nevlastníte chalupu ani chatu? To přece vůbec nevadí. Bez váhání se usadí i v trámech staršího rodinného domu a stejně snadno si ho můžete domů nastěhovat společně s nábytkem. Na pozoru by tak měl být každý, kdo si čas od času udělá radost stylovou starožitností, případně si chvíle volna užívá přehrabáváním se ve starém haraburdí na půdě po prarodičích – právě půdy totiž nabízí optimální prostředí pro dřevokazný hmyz všeho druhu.

Jaké podmínky jsou pro výskyt červotoče ideální?

Červotoči nejsou nároční a obvykle si vystačí se dřevem o vlhkosti od 10 do 80 %. Po houbách a plísních představují nejčastější hrozbu pro dřevěný nábytek i konstrukci domu. Přítomnost dřevokazného hmyzu bezpečně poznáte podle výletových otvorů v napadeném dřevě, mnohem dříve však uslyšíte chroupavý zvuk – pravděpodobně během tiché noci, larvy červotoče vedou aktivní noční život.

U nás se vyskytuje několik druhů červotočů, nejčastěji jde o červotoče proužkovaného (světle až tmavě hnědá barva, tečkované rýhy na krovkách, velikost 3-4 mm, délka vývoje larvy 1-3 roky) a červotoče umrlčího (hnědé až černé tělo se zlatožlutými skvrnkami po obou stranách zadních rohů, velikost 1-2 cm).

Ochrana dřeva závisí na rozsahu poškození

Špatná zpráva je, že není jednoduché rozeznat rozsah poškození, které červotoč způsobil. Pokud se vám hmyz podaří odhalit dříve, než stihne vybudovat spletitou síť chodeb skrz na skrz daným kusem nábytku či jiným místem, jež pojali za svou domovinu, máte šanci larvy zlikvidovat k tomu určeným přípravkem. Zda sáhnete po speciální chemii, nebo si doma připravíte směs dle receptury babských rad, je na vás. Pakliže se červotoči podařilo prostoupit do hloubky, budete muset kontaktovat odborníky.

Firmy, které se zabývají hubením červotočů i jiných druhů dřevokazného hmyzu, používají mikrovlnné prozařování, tlakovou injektáž a další efektivní metody. Nedílnou součástí procesu by měla být ochrana dřeva, jež zajistí, aby se na témže místě v budoucnu červotoč neobjevil.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.