I na rekuperaci lze získat dotaci

Způsobů, jak ekologicky vytápět rodinný dům, je rovnou několik. Jedním z nich je tepelné čerpadlo, dalším pak rekuperace neboli také řízené větrání. V obou případech mluvíme o opatření, na které lze získat nemalou dotaci z programu Nová zelená úsporám. Ty mohou dosáhnout až na padesát procent způsobilých nákladů, a to opravdu není zanedbatelná částka, která by nepotěšila finanční rozpočet rodiny.

Rekuperace čili řízené větrání je úsporné opatření, které s sebou nese řadu výhod. Rozhodně nemluvíme jenom o nižších nákladech spojených s energiemi, ale také mluvíme o ekologičnosti. Dnes je ekologie opravdu velký pojem, který je předmětem řady diskuzí. Pokud také chcete prospět planetě a snížit procento znečištění, nad rekuperací nebudete dlouho váhat.

Nucené větrání zajistí stálý přívod čerstvého vzduchu

Rekuperace zajistí stálý přívod čerstvého vzduchu. Obecně jsou domy a byty větrány nedostatečně, to prokazují i průzkumy a statistiky. Snažíme se přece neplýtvat teplem. Nucené větrání přivádí dostatek čerstvého vzduchu, který je navíc filtrovaný, zbavený prachu, a pokud použijeme adekvátní filtr, i alergenů. Navíc je tímto způsobem zajištěna optimální a víceméně stabilní vlhkost vzduchu v interiéru.

Komu se vyplatí investovat do nuceného větrání s rekuperací

V případě dvoupodlažního domu vás investice vyjde na 100 000 – 200 000 korun (pamatujte ale na možnost získání dotace z programu Nová zelená úsporám). Hlavní předností této technologie je, jak již bylo zmíněno, úspora nákladů na vytápění díky výraznému omezení tepelných ztrát objektu. Tento systém je zvlášť vhodný pro starší objekty s vysokými náklady na vytápění elektřinou, plynem, nebo lehkým topným olejem.

Pokud ovšem máte na topení k dispozici např. levné dřevo, investice do systém nuceného větrání se vám pravděpodobně nevyplatí. To samé platí v případě nízkoenergetických staveb, kde náklady na vytápění jsou samy o sobě poměrně nízké.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.