Nenechte se zaskočit horkem, nezapomeňte na větrání

Horko nám dalo během letošního léta skutečně pořádně zabrat. Mnozí z nás proto začali přemýšlet o pořízení větracího systému pro svůj dům či byt. Vzhledem k dosud panujícímu spíše chladnějšímu podnebí to nebylo příliš nutné, ovšem situace se nyní mění. Pokud se budou horká léta opakovat častěji, neobejde se bez kvalitního odvětrávání žádný dům ani byt.

Jaké větrací systémy máme k dispozici?

Mezi součásti větracích systémů řadíme větrací mřížky. Mohou být vyrobeny z různých materiálů, a to jak plastové, tak i z nerez oceli nebo jiných kovů, například hliníku. Mohou být ale dokonce i dřevěné. Každý z uvedených materiálů má obvykle svoje typické použití. Na fasádě se vyskytují nejčastěji mřížky kovové, dřevěné či plastové se lépe hodí do interiérů. Pokud jde o dřevo, nejčastěji výrobci mřížek sahají po bukovém, dubovém a smrkovém. Větrací mřížky pomáhají proudění vzduchu v uzavřených prostorách. Pokud jde o mřížky na fasádu, hodí se například do spížní skříně pro uchovávání nekazících se potravin, umisťované u obvodové zdi domu. Plast a dřevo pak zajišťuje proudění mezi místnostmi v domě. Na větrací mřížky byste každopádně zapomínat neměli, protože uzavřené prostory je třeba kvalitně a stabilně odvětrávat.

Variabilita vzduchotechniky je důležitá

Ovšem větrací mřížky jsou jenom jednou součástí vzduchotechniky jako celku. Skutečnou ventilaci zajišťuje rozvod vzduchotechnického potrubí. Už během stavbu domu je proto třeba myslet na vzduchotechniku. Je vhodné poradit se s odborníkem na větrání, jakou vzduchotechniku v domě zavést tak, aby například obyvatele ložnice neobtěžovaly výpary z kuchyně. Samozřejmě se při budování vzduchotechniky musíte řídit zákonnými normami, ale vždy je třeba brát v úvahu proudění vzduchu, variabilitu vzduchotechnického potrubí pro případ přestaveb a jeho celkovou funkčnost.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.