Na co nezapomenout před stavbou pergoly?

Říkáte si, že si letošní jaro, léto i podzim na svých zahradách opravdu maximálně užijete? Potom nezapomínejte na posezení, které je vlastně naprostým základem. Jak by mělo takové posezení na zahradě vypadat? Jednou z možností je výstavba pergoly. Pergoly patří mezi oblíbené zahradní přístřešky, které se vyznačují širokou variabilitou. Bez problémů se tak pergoly mohou přizpůsobit i vašim specifickým nárokům.

Pergolové stavebnice pro každého

Stavba pergoly nemusí být zase tak složitou záležitostí. Pokud si všechno dopředu pořádně promyslíte a naplánujete, bude realizace obvykle docela příjemnou záležitostí, do které můžete zapojit klidně i celou vaši rodinu, pomáhat může manželka i děti. To hlavně v případech, kdy pořídíte tzv. pergolovou stavebnici – získáte konstrukční materiál, spojovací materiál a detailní návod, jak postupovat.

Před samotnou stavbou pergoly je však dobré zvážit, kde bude pergola umístěna. Existují dva základní typy. Prvním je pergola, která je přilehlá ke stěnám rodinného domu nebo chalupy. Další variantou je samostatně stojící pergola. Pergoly by měly být v ideálním případě situovány do závětří. Většina provedení totiž nemá stěny, ale pouze okrasné mřížky, po kterých se budou třeba plazit popínavé rostliny. Vyplatí se také zvážit, zda by měla mít pergola střechu.

Dalším námětem k zamyšlení je zakotvení pergoly. Jiným způsobem bude upevněna pergola na pevném, betonovém podkladu a jiným na zahradě, na trávníku. Upevnění však není radno podceňovat, vždy se má stavět od základů.

K úvaze vezměte i okolní prostory. Zvolte takovou pergolu, která bude ladit s ostatními prvky zahrady nebo exteriérových prostorů bydlení. Máte-li určitou představu, snažte se za ní co nejvíce stát. v opačném případě se neváhejte inspirovat, buď u známých, nebo na internetu!

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.