Jak připravit zahradu na zimu?

Blíží se zima, ale ještě předtím, než se na několik dlouhých měsíců „zazimujeme“ doma, bychom se měli postarat o zahradu. Respektive ji připravit na chladné měsíce a zajistit, že s příchodem jara bude opět krásná. Máte za to, že to nestihnete? Vzhledem k tomu, že se počasí umoudřilo, se nečekané sněhové nadílky obávat nemusíte. Nicméně neriskujte a raději přípravu zahrady na zimu neodkládejte. Prozradíme vám, na co byste neměli zapomenout.

1. Péče o trávník

Perfektní trávníček je alfou a omegou každé zahrady. Před příchodem prvních ranním mrazíků byste jej měli naposledy posekat a to na výšku cca 2 – 3 cm. V každém případě pravidelně sbírejte spadané listí. Předejdete tlení a riziku výskytu plísní, které by mohly trávník znehodnotit. Spoustu práce vám usnadní vysavač listí neboli fukar.

2. Péče o stromy

Vaší pozornosti by neměly uniknout ani stromy, které vyžadují lehčí ořezání. Na druhou stranu to příliš nepřehánějte a hlavní prořezávání nechte až na jaro. Podzimní ořezávání má charakter jakési údržby a odstranění starých a suchých větví.
Staré větve můžete nadále zužitkovat tak, že je pomocí drtiče větví proměníte na štěpky. Tu následně použijete do kompostu, mulčování nebo spálení.

4. Péče o záhony

Nedílnou součástí podzimních prací na zahradě je také důkladné pletí záhonu a políček, na kterých pěstujete zeleninu a bylinky. Jakmile z půdy odstraníte plevel, poryjte ji a pohnojte kompostem nebo shrabaným listím. Půda získá spoustu živin a bude připravena na další sezónu. Další úpravy nechte na přírodě – ta se o zbytek postará sama.

5. Údržba zahradních strojů

Zřejmě vám neuniklo, že se během zahrádkaření neobejdete bez širokého spektra pomocníků. Přístroje, které již máte a využíváte, důkladně vyčistěte, dotáhněte šrouby a promažte závity a pohyblivé části. Zkrátka a dobře – postarejte se o to, aby se jim dostalo řádné péče a byly na jaře ve skvělé formě. Pokud na údržbu nestačíte, obraťte se na profesionální servis zahradní techniky. Ten se vám bude hodit i z důvodu kontroly sněhové frézy, kterou budete co nevidět potřebovat.

Doporučujeme Aquamont v Třeboni, který zároveň nabízí široký sortiment špičkové zahradní techniky a nedávno se zařadil mezi autorizované prodejce značky Husqvarna.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.