Kdy je zapotřebí průkaz energetické náročnosti budovy?

V souvislosti s novostavbami se stále častěji hovoří o nutnosti vyřízení tzv. energetického štítku budovy. Přesněji o PENB neboli průkazu energetické náročnosti budov, což je dokument, jehož podstatou je vyhodnocení energetické náročnosti objektu. Nejde však pouze o novostavby, ale také o starší nemovitosti určené k prodeji a pronájmu. Takže ať už jste v pozici stavitele, prodejce nebo pronajímatele, měli byste se o tuto povinnost zajímat. V opačném případě totiž riskujete tučnou pokutu!

Co je to PENB?

Průkaz energetické náročnosti budovy je dokument, ve kterém je obsaženo vyhodnocení spotřeby energie za jednotku času. Hodnoty jsou dle tabulek rozděleny do energetických tříd, podobně jako u spotřebičů. Nejúspornější domy spadají do třídy A, energeticky nejnáročnější pak do třídy G.

penb

Zákon o povinnosti průkazu energetické náročnosti budovy přitom vstoupil v platnost již v roce 2009 a v letech následujících doznal několika změn, které upřesnily jisté nesrovnalosti. Momentálně se bez PENB neobejdete v těchto případech:

  • prodej nemovitosti (rodinný dům, bytový dům, veřejná budova, administrativní budova, ucelená část budovy)
  • pronájem nemovitosti
  • při užívání novostaveb a některých dalších nemovitostí bytového, veřejného nebo administrativního charakteru
  • větší změny dokončené budovy (stavební úpravy, které se dotýkají více jak 25 % celkové plochy obálky nemovitosti nebo změna TZB).

Energetický štítek získáte i online!

Zmínili jsme, že obcházení zákona může vyústit v nemalou pokutu. Fyzickým osobám hrozí pokuta ve výši až 100 tis. Kč, právnickým osobám dokonce dvojnásobek. Přitom stačí využít službu ChciPrukaz.cz (pro celou ČR) a objednat si PENB online z pohodlí domova. Další informace a platný ceník najdete na webu. Průkaz je platný na 10 let a získáte ho již do třech dnů od potvrzení objednávky.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.