Jak na únorový výsev letniček

Léto je ještě daleko, ale my už se k němu můžeme maličko přiblížit výsevem některých letniček. Představa tepla a balkonu plného barevných květin je lákavá, a právě v únoru je správný čas na plánování a výsev. Letničky vyseté teď, do jara zesílí a budou připravené pro výsadbu do truhlíků nebo na záhony.

Pěstovat můžete prakticky cokoliv

Tím, že si právě nyní vysejete oblíbené a krásné letničky, si ušetříte opravdu velké množství práce i času. Protože na jaro toho budete muset dělat vícero, o tom není pochyb ani sporu. Zatímco motorové pily začnou s odřezáváním starších větví, benzínové sekačky dodají trávníku ideální střih. Jaké letničky můžete ale už v únoru začít sázet?

Můžeme si předpěstovat oblíbené petúnie, aksamitníky nebo muškáty. Neméně krásné jsou gazánie, begónie, lobelka, šrucha či nestařec mexický. Výběr semen letniček je opravdu velký, záleží jen, jaké máme podmínky pro pěstování. Většina letniček potřebuje slunné stanoviště a kvalitní humózní půdu s dostatkem vláhy a živin. Při výběru letniček na balkon se díváme i na údaj o výšce rostliny.

Chce to vhodnou nádobu

Pro výsev letniček potřebujeme vhodnou nádobu, nejlépe truhlík nebo misku. Výsevním substrátem naplníme vybranou nádobu asi dva centimetry pod okraj, zeminu přitlačíme, zalijeme a rovnoměrně vyséváme. Výsev jemně přitlačíme, a zasypeme slabou vrstvou substrátu. Nádobu s výsevem umístíme na parapet a pravidelně zaléváme.

Vzešlé rostlinky je potřeba přepíchat – rozsadíme je přibližně tři centimetry od sebe. Už jen samotný pohled na svěží zeleň rozvíjejících se rostlinek nám dokáže zlepšit náladu.

V březnu sazenice otužujeme častějším větráním, nebo přenesením do chladnější místnosti a podle počasí je v dubnu nebo květnu přemístíme na balkon či zahradu.

Záplava zářivých květů petúnií, muškátů, gazánií a dalších krásek nás bude těšit celé léto.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.