Jak jednoduše uchránit domov před sluncem i zvědavými sousedy?

Slunce je pro život důležité, to všichni dobře víme. Když je ho ale nadměrně hodně, není nám to příjemné, a tak se před ním schováváme. Stejně tak se před ním snažíme chránit domov, obzvláště v letních měsících. Kromě slunečních paprsků, které v horkém počasí domov přehřívají, pronikají často skrz okny také zvědavé zraky sousedů a kolemjdoucích. Vyvarujte se jim. Pomohou vám žaluzie, případně screenové rolety.

Jakou funkci mají venkovní žaluzie?

Skvělý způsob, jak regulovat přístup slunečních paprsků, představují venkovní žaluzie. Ty na rozdíl od vnitřních žaluzií nedovolí slunci rozpálit okno, a tak jsou z hlediska termoregulace mnohem účinnější. V místnosti s velkými okny snižují venkovní žaluzie teplotu až o osm stupňů. Lamely jsou přitom vyrobeny tak, aby propouštěly do místnosti světlo, takže se nelekejte, že budete muset přes den svítit.

Venkovní žaluzie mají ještě jednu funkci, než ochranu před sluncem a zvědavci. Slouží také jako bezpečnostní prvek proti vloupání. Pro potenciálního zloděje, který by chtěl vniknout do domu skrz okno, tvoří překážku navíc. Musí se však jednat o tzv. bezpečnostní žaluzie se zpevněnými lamelami.

Vybíráme venkovní žaluzie

Lamely se vyrábějí ve tvaru písmen C, Z a S. První zmiňované jsou nejstarší a nejlevnější, my je ovšem nedoporučujeme, jelikož nejsou tak účinné jako lamely ve tvaru S a Z. Dále budete řešit, jak velké lamely zvolit. Jejich průměr se odvíjí od velikosti oken. Na běžná okna stačí lamely s průměrem 7 cm, na velká volte raději 9 cm průměr.

V minulosti bylo zvykem ovládat venkovní žaluzie klikou, ta je ovšem nepraktická a v interiéru poněkud nevzhledná. Technologie jdou naštěstí kupředu, a tak je dnes zcela běžné ovládat žaluzie pomocí elektrického motoru a nenápadných tlačítek. Stále populárnější jsou chytré žaluzie, které lze ovládat přes mobilní aplikaci a dají se u nich nastavovat automatické programy stínění.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.