Čistěte doma vodu levně pomocí kořenové čistírny
Máte-li v obci vybudovanou jednotnou kanalizaci, nemusíte čištění vody vůbec řešit. V opačném případě je pouze na vás, který systém zvolíte. Rozhodně není nutné vydávat se typickou cestou, méně známé způsoby čištění vody mají často své výhody – přesně jako kořenová čistírna.
Kořenová čistírna využívá principu, který vymyslela příroda, vždyť v přírodních mokřadech se voda čistí sama, bez zásahu člověka. Že by se mokřadní čistírny daly vyvíjet i uměle za tímto účelem, bylo objeveno až začátkem 20. století. Celý princip má jednu drobnou nevýhodu, ne každý má na kořenovku na zahradě místo, ale vyvažuje to jedna důležitá vlastnost. Kořenová čistička potřebuje ke svému provozu velmi málo elektrické energie, někdy dokonce vůbec žádnou. Jedná se tedy o nízkonákladové čištění.
Jak rostliny čistí vodu?
Popravdě řečeno, nejde jen o kořeny rostlin, přestože název takový pocit evokuje. Hlavní podíl na čištění mají bakterie žijící v mokřadech. Požírají znečišťující látky, jelikož je potřebují ke svému metabolismu. Využívá se také fyzikální princip (filtrace) a celé to doplňují chemické procesy. Rostliny se na čištění podílí asi jen z 10 %, což je také důvod, proč čistírny fungují i v zimě v době vegetačního klidu rostlin. Opravdu si myslíte, že by si někdo stavěl čistírnu, která pracuje jen půl roku?
Nevěřte předsudkům ohledně kořenovek
Přestože i v ČR fungují stovky kořenových čistíren, někteří lidé se k nim stále staví odmítavě a nemají technologii rádi. Je to zejména proto, že o nich koluje spousta mýtů. Pojďme si několik z nich vyvrátit.
Ne, nežijí v ní komáři. Mnozí lidé mají strach, že se mokřady na zahradě stanou domovem hmyzu. Tak to ale není. Larvy komárů potřebují k vývoji volnou hladinu a ta v čistírně prostě není.
Ne, nepáchne. Když je kořenová čistírna správně postavena, nezapáchá. Samozřejmě že když kolem ní budete chodit a očichávat ji, ucítíte zeminu a rybniční vodu, ale po vaší zahradě se rozhodně nebude táhnout žádný nepříjemný odér.
Ne, nezabere vám polovinu zahrady. Dřív se tvrdilo, že na jednoho obyvatele je potřeba plocha 5 m2, ale dnes už je tento názor překonán. Záleží na tom, jaký typ si necháte postavit.
Zaujalo vás nízkonákladové a ekologické čištění? Více informací najdete na webu odborníků Grania.cz.