Chyby při praní nejen záclon

S vynálezem automatické pračky ubyla hospodyňkám práce, která dříve zabrala klidně i celý den. Praní se tak stalo nenamáhavou činností. Bohužel jsme si tuto činnost zpohodlnili natolik, že jsme u ní přestali přemýšlet. A tak stále opakovaně děláme tytéž chyby, díky kterým dochází k poškozování nejen samotné pračky, ale také tkanin, záclon a oblečení či dekoračních látek, které do ní vkládáme. Seznamte se s nejčastějšími chybami, které při praní děláme, a vyvarujte se jich.

Nesprávné třídění

Základním parametrem při třídění by měly být barvy. Tmavé a světlé oblečení zvlášť, ale také červené odstíny se vyplatí prát zvlášť. Existují však také některá další důležitá pravidla třídění, která ovlivňují stav tkanin. Například maximální teplota vody. Některé tkaniny je třeba prát samostatně. Věděli jste například, že ručníky bychom neměli prát se syntetickými vlákny?

Praní podle typu látky

Existují také látky, které vyžadují speciální zacházení. Tak například na lněné textilie bychom neměli používat bělicí prostředky, které obsahují chlór. Krajka a hedvábí se vyplatí prát pouze ručně a se speciálními jemnými pracími prostředky. Kašmír perte při maximální teplotě 20 °C, vlnu pak pod 30 °C.

Vhodné prací prostředky

Pokud jste si koupili prací prostředky na bílé prádlo, nepoužívejte je při praní běžného nebo dokonce tmavého oblečení. Prací prášek pro barevné oblečení obsahuje silnější přísady a může poškodit jemné textilie. Pro citlivou dětskou pokožku vybírejte speciální prací prášky pro batolata. Toho mohou využít i alergici nebo lidé s citlivou pokožkou.

Nečteme značky

Každý výrobek – včetně záclon – má uvedeno několik základních pravidel pro praní. Bohužel, těch si většina lidí nevšímá. Přitom je jejich ignorování velkou chybou, která může způsobit problémy s kvalitou tkaniny. Některé záclony mohou například obsahovat symbol přeškrtnuté žehličky – v takovém případě se nesmí žehlit. Ruka v misce znamená ruční praní (to je typické zejména u jemných materiálů). Důležitý je také symbol trojúhelníku: pokud je nepřeškrtnutý, můžete použít bělidlo. Je-li přeškrtnutý, bělidlo nepoužívejte.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.