Jak si poradit s vlhkým zdivem?
Mnoho staveb a zejména pak starších domů se velmi často potýká s vlhkým zdivem, které je nejen příčinou nechtěných a zdraví škodlivých plísní na zdech, nepříjemného zápachu uvnitř domu a oloupávání omítek, ale také narušení celé stavby, dokonce i nenávratného poškození nosného zdiva. Ať je původ vlhkosti ve zdech jakýkoliv, je potřeba neprodleně vyhledat odborníky, kteří si s nadměrnou vlhkostí poradí. Nejčastěji se jedná o vzlínající vlhkost z okolní zeminy, která má za následek to, že se do zdí dostává ze země voda s rozpuštěnými solemi, které jsou pro stavbu velmi škodlivé. Špatná izolace proti zemní vlhkosti bývá tedy nejčastějším důvodem všech nepříjemných výše zmíněných projevů. Naštěstí se dá s tímto problémem relativně jednoduše bojovat. Řešením je takzvaná sanace zdiva. Oč se vůbec jedná?
Existuje několik metod, kterými lze sanaci provádět. Nejvíce rozšířeným typem je HW-SYSTEM, což je rakouská technologie, která má v naší republice hned několik patentů.
Jak vypadá průběh této metody? Jedná se o zarážení kvalitních ocelových plechů do zdiva. Výhodou je, že tento druh vysoušení zdiva je možný bez předchozího podřezání. Mezi hlavní přednosti můžeme dále zařadit například rychlost, jednoduchost, či účinnost.
Spoléhejte se však vždy na odborníky, neboť právě jejich technologie, postupy a zkušenosti vám zaručí, že se vlhkosti opravdu zbavíte. Jedním z odborníků jsou třeba firma HW-PANTY, spol. s r.o. se sídlem nedaleko Brna. Výhradní zástupce metody HW-systém patentiert – nerez. desky.
Nezapomeňte však, že pro zmírnění vlhkosti ve stavbách je potřeba dostatečně větrat a vytápět místnosti. Pokud chcete vlhko ještě více snížit, pomohou vám s tím praktické vysoušeče, které sají vlhký vzduch, který v přístroji ochladí. Voda následně odkape do nádoby a do místnosti je vháněn suchý vzduch.