Sanace vlhkého zdiva: Zachraňuje majetek i zdraví
Vlhké zdi patří k typickým neduhům starších staveb. S problémem se však potýkají také majitele nemovitostí, které mají poměrně čerstvý rodný list. Kamenem úrazu je bývá špatná hydroizolace. V souvislosti s nadměrnou vlhkosti zdí dochází ke vzniku map, odpadávání omítky a v tvorbě zdraví nebezpečných plísní. Pouhé vysušení většinou nepomůže – podstatné je zdroj vlhkosti eliminovat prostřednictvím sanace zdiva.
Obvyklým původcem je zemská vlhkost, která se dostává do zdí nevhodně zvolenou, starou či zcela chybějící hydroizolace. V takovém případě je v rámci rekonstrukce nezbytná sanace vlhkého zdiva, která nejenže odstraní vlhkost v bytě (a zlepší mikroklima), ale zároveň odstraní příčinu tvorby plísní a hniloby, sníží tepelné ztráty a zamezí degradaci materiálu.
Sanace zdiva může mít mnoho podob. Jednotlivé technologie se používají s ohledem na individuální podmínky. Může se jednat o:
- izolace nerezovými plechy
- podřezání zdiva řetězovou pilou nebo diamantovým lanem
- chemická injektáž
- aktivní elektroosmóza
- svislá izolace
- jádrové vrtání
V praxi se sanace zdiva realizuje na všech typech budov, kterých se nějakým způsobem dotýká vysoká vlhkost. Jedná se o bytové a rodinné domy, administrativní budovy i historické a památkové chráněné budovy.
Do sanace se nepouštějte svépomocí a konzultujte vlhkost zdiva s odborníky. Obraťte se na zkušené profesionály, kteří vám nabídnou ucelený a přehledný program řešení vlhkostních problémů. Jedině díky individuálnímu přístupu s ohledem na vaše požadavky a možnosti. Není možné, aby firma doporučila řešení bez fyzické prohlídky, během které posoudí stav a složení zdiva, jeho salinitu, přístup ke stavebním konstrukcím a nakonec vhodnou sanační technologii.
Chcete-li se o sanaci vlhkého zdiva dozvědět více, zamiřte na www.izolacehroz.cz. Na webu najdete bližší informace ohledně jednotlivých technologií sanace i reference firmy František Hróz, která se sanací dodatečným zateplením zdiva zabývá řadu let.