Zbavte se plísní v interiéru. Zn.: Jednou provždy!
Problémy s plísní se v žádném případě netýkají jen zanedbaného bydlení, ale naopak se s nimi dříve či později setká téměř každý obyvatel staršího domu bez vhodné hydroizolace. S plísní je třeba bojovat, protože pomalu rozkládá napadený materiál a navíc se může velmi negativně projevit na lidském zdraví. Prozradíme vám, jak vzniku
plísní předcházet a jak je zničit, když už se na zdivu objeví.
Kde je vlhko, je i plíseň
Živnou půdou pro vznik plísní je vysoká míra kondenzační vlhkosti. Plíseň si ve vlhkém prostředí doslova libují a pokud si myslíte, že se jí zbavíte pouhým seškrábáním, mýlíte se. Plíseň se totiž na zdi zanedlouho
objeví znovu. Chcete se jí zbavit jednou provždy? V tom případě musíte zajistit ideální vlhkost (podle odborníků by neměla být méně než 45 a více než 60 %).
Jednou z nejčastějších příčin nadměrné vlhkosti je nedostatečná výměna vzduchu, kdy vlhkost nemá kam unikat a kondenzuje na stěnách. Ještě závažnější jsou situace, kdy je příčinou děravá střecha nebo špatně provedené zateplení. V takovém případě vede k odstranění příčiny jen částečná rekonstrukce bytu či domu. Vraťme se však k větrání, protože právě to patří k nejefektivnějším způsobům, jak se plísně v interiérech zbavit. Větrání je dokonce mnohem účinnější než vytápění. Pokud se bojíte příliš velkých tepelných ztrát, větrejte krátce a intenzivně – vzduch se obmění a zároveň nedojde k přílišnému prochladnutí zdiva. V létě únik tepla řešit nebudete a neváhejte větrat celý den. Možná vás to překvapí, ale větrání umocníte občasným průvanem, který vlhkost doslova vyžene pryč. Jestliže z nějakého důvodu nemůžete nepřetržitě větrat přes otevřená okna, vyřešte cirkulaci vzduchu takzvanou mikroventilací (u fasádních oken) nebo ventilační klapkou (u střešních oken).
Když nepomáhá větrání, pomůže chemie
Pokud se plíseň neztratila ani navzdory intenzivnímu větrání, nezbude vám, než navštívit stavebniny a poohlédnout se po vhodném chemickém přípravku. Jednou z možností jsou termoizolační a antikondenzační nátěry, které se nanáší na zdivo zbavené zaplísněné malby. A jak napadenou malbu odstranit tak, aby se spóry nešířily po místnosti? Namokřete ji vodou s příměsí Sava nebo ji postříkejte fungicidním přípravkem (většinou se prodávají ve spreji). Poté, co přípravek řádně zaschne, můžete malbu seškrábat špachtlí a aplikovat nový nátěr.
Vlhkosti vás může zbavit i technika
Sanace vlhkého zdiva lze řešit i s pomocí moderních přístrojů. Vysoušeče či odvlhčovače nasávají vlhký vzduch, který se v jejich útrobách ochladí až na teplotu rosného vodu. Zkondenzovaná voda skape do sběrné nádoby a do místnosti se vrátí vysušený vzduch. Přístroje jsou cenově dostupné, energeticky nenáročné, tiché a často v elegantním designovém provedení. Interiér tak nijak nenaruší.
Foto: sxc.hu