Zateplování panelových domů – ani monumenty minulé éry se tomuto opatření nevyhnou

V rámci výstavby nových bytových domů je zateplení automaticky součástí projektové dokumentace, ale ne vždy domu tak bylo. Obyvatelé panelových domů, které vznikaly během minulého režimu, ale takové štěstí nemají. V době jejich výstavby byla otázka energetické úspory tabu a příliš se neřešila. V podstatě se neřešila vůbec a začíná se o ní hovořit až dnes. Současná měření jsou alarmující a bytovým družstvům nezbývá, než se o zateplení a celkovou revitalizaci postarat.

Za vše může nekvalitní materiál a nedodržení technologických postupů

Podle odborníků na zateplení z psgroup.sk (spol. PS STAVBY s.r.o.) byla drtivá většina panelových domů stavěna ukládáním panelů a jejich spojováním ocelovými táhly, které se vkládaly do předvrtaných otvorů. Spáry, které při ukládání panelů vznikly, měly být vyplněné izolačním provazcem a plastickým temelem, tedy alespoň dle původní projektové dokumentace. Zub času se ale na stavu spojovacího materiálu podepsal natolik, že ztratil pružnost a ztuhl.

Ve většině případů byla navíc aplikována jen velmi tenká vrstva a za zmínku stojí i nedodržení technologických postupů. Výsledkem je zatékání, koroze jednotlivých prvků a velké tepelné ztráty, kterým je třeba efektivně zamezit. Pouhé zateplení vnějšího pláště je ale jen jedním z krůčku ke komfortnímu a úspornému bydlení. Dalším nezbytným opatřením je zateplení stropu a další nezbytné opravy panelového domu. Mezi ty nejdůležitější patří výměna oken a dveří.

Obyvatelé panelových domů se tak musí spoléhat na to, že vlastníci objektů situaci nepodcení. Na rozdíl od šťastlivců, kteří bydlí ve vlastním, nemohou teplo domova přímo ovlivnit. Anebo ano?

Tip na závěr: Chcete si bydlení v panelovém bytě zpříjemnit a nastolit romantickou atmosféru? Buďte nároční a nespokojte se s radiátory – pořiďte si biokrb, který nepotřebuje komín ani krbovou mřížku. Při jeho provozování však buďte obezřetní – oheň v uzavřeném prostoru vždy představuje potencionální riziko!

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *