Topení kamny chrání životní prostředí
Topení v kamnech je stále populárnější. Nejenže se jedná o vizuálně asi nejzajímavější zdroj tepla, který si můžete do domu pořídit, ale zároveň patří mezi ty nejekologičtější.
Pokud tedy uvažujete o koupi nového druhu topení domů nebo třeba na chatu, krbová kamna byste během vybírání rozhodně neměli jen tak přejít.
Netopte vším, na co přijdete
Určitě už jste slyšeli o tom, že topit se dá ledasčím. Je pravda, že lidé často házejí do krbu takřka cokoliv. Zanesený kouřovod je v takovém případě pořád ještě výhra. Stát se mohou i horší věci, proti nimž jsou od sazí ucpané kouřovody jen brnkačka.
V nejhorším mohou dokonce bouchnout i kamna, a to je potom hodně velké nadělení. Nejenže se během exploze může kdokoliv v dosahu zranit, ale hrozí i požár.
Topit v krbu se dá sice levně, nicméně ne zcela zadarmo. Na pálení gumáků, starého nábytku nebo dalšího harampádí, co máte na půdě či na dvorku, raději hned zapomeňte. Místo toho použijte biomasu, což jsou v reálu slisované piliny, seno, sláma či těla drobných živočichů. Nezní to jako nic extra, ale výhřevnost takovéhoto produktu je skvělá.
Levné dřevo
Mimo biomasy je dalším ekologickým palivem také dřevo. A to nejen proto, že stromy je možné teoreticky obnovovat donekonečna. Ještě je tu jeden důvod.
Aby stromy mohly zdárně růst, musí mít k dispozici dostatečné množství CO2. Stejné látky se však uvolňují právě během spalování dřevin. I pouhým topením tak můžete udělat něco pozitivního pro přírodu.
Navíc jde o velmi levné palivo, alespoň ve srovnání s ostatními. Třeba takový zemní plyn či dokonce elektrická energie vás vyjdou mnohem dráž. Ideální je domluvit si vlastní odběr u majitele či správce lesa. Vytápění se pak vyplatí ještě víc. Ovšem ani kdyby se vám to nepovedlo, pořád vás tento druh topení vyjde hodně lacino, zvlášť s dobrými kamny.