Trápí vás malé prostory? Interiér lze opticky zvětšit pomocí několika triků

Interior - modern design of a sitting room in a small apartment

Malé vnitřní prostory jsou častým problémem nejen starších panelákových bytů, ale také novostaveb, které jsou mnohdy stavěny tak, aby splňovaly zejména dispoziční požadavky. Jsou-li však jednotlivé místnosti malé, dovede to napáchat velkou neplechu. Cítíte se v nich stísněně, neodpočinete si a je v nich přirozeně větší tma. I to lze ale částečně napravit. Jak je možné interiér opticky zvětšit poradila bytová designérka Anke Glut.

Okna bez závěsů

Jsou to právě okna, která do bytu pouští nejvíce světla a pokud bydlíte v malém bytě, není zakrytí oken právě žádoucí. Jedinou výjimkou je ložnice, kde naopak přijde tmavší závěs nebo roleta vhod kvůli odpočinku. Do ostatních místností ale volte raději světle šedé nebo bílé rolety, které vypadají na okně dobře, i když jsou vytažené. Alternativou jsou velmi vzdušné závěsy z jemných látek, které však na druhou stranu nemají prakticky žádné zatemňovací vlastnosti a bydlíte-li v přízemí nebo v prvním patře, bude vás to stát vaše soukromí. Vyvarujte se také přehršle dekorací na parapetech, ty nechte spíše volné a maximálně na ně umístěte květiny. Čím víc věcí k oknu dáte, tím větší výhled vám budou zabírat.

Výběr barev

Barvy zdí jsou alfou a omegou každého interiéru a určují jeho celkový vzhled a atmosféru. „Při výběru barev jdou lidé intuitivně k odstínům barev, které jsou jejich nejoblíbenější. Málokdy ale přemýšlí o tom, jak se jim bude konkrétní barva kombinovat se zbytkem interiéru a hlavně, zda si barvou zdí byt opticky nezmenší, což je samozřejmě v malých prostorech nežádoucí,“ upozorňuje designérka Anke Glut. Ta zároveň dodává, že prostoru dodají nejvíce vzdušnosti barvy jako bílá, smetanová, champagne nebo velmi světle šedá. Tyto barvy se zároveň dají skvěle kombinovat s dřevěnými doplňky, podlahou nebo částečným obložením. „U dřevěných doplňků platí, že méně je někdy více a není vhodné kombinovat několik druhů dřeva do jedné místnosti. Na druhou stranu, zvolíte-li světlé dřevo v kombinaci se smetanovou barvou, dostanete tím do bytu hodně světla a hodně vizuálního prostoru,“ říká Glut.

Pokud jste však fanoušci pestrých a sytých barev, nemusíte se jich vzdávat. Jen je volte mírněji a s rozvahou. Zvolte si například jen jednu stěnu, kterou touto barvou vymalujete a vždy nechte světlý strop, který místnost opticky prodlouží.

Moc nábytku škodí

Několik kusů nesourodého nábytku na jednom místě bude mít za cíl akorát zaplnění prostoru. „Do malých bytů je určitě lepší volit nábytek na míru, který bude jednak ve stejném stylu a jednak plně funkční. Každý kus tak bude mít své opodstatnění a pevné místo s ohledem na řešení bytu. Určitě bych se vyvarovala impulzivních nákupů líbivých kousků, u kterých nakonec nebudete vědět co s nimi a budou akorát zabírat místo,“ vysvětluje Anke Glut. Pokud tedy potřebujete prostor spíše zvětšit a prosvětlit, rozmístění nábytku a jeho design dopředu promyslete. Každý interiérový designér vám zároveň je schopný udělat vizualizaci a ukázat předem, jak bude interiér vypadat. To vám pomůže pořídit takový nábytek, který byt nezahltí.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.