Pronájem nebo koupě bytu – aneb co vás vyjde levněji?
Pořízením vlastního bytu můžete ušetřit i několik tisícovek měsíčně. Kdo si však může dovolit z ruky složit stovky tisíc? Důvodů, proč lidé shánějí byty určené k pronájmu, jsou různorodé. Ústřední roli sehrávají zpravidla finance, v pozadí ale nejsou ani další důvody, jakými je například snaha nepoutat se na konkrétní místo či prostředí, které je díky pronájmu snazší opustit. Pojďme se společně podívat, zda se vám vyplatí více pronájem či koupě vlastního bytu.
Kupujeme vlastní byt: výhody a nevýhody
Jako první se zaměřme na výběr a pořízení vlastního bytu. Máte-li díky stavebnímu spoření nějaké ty „peníze do začátku“ a v následujících několika letech se nehodláte stěhovat do zahraničí ani na opačný konec republiky, jeví se koupě vlastního bytu jako ideální volba. Nejen, že může taková nemovitost plnit funkci uchovatele hodnoty, velký rozdíl je též ve výši měsíčního nájmu, který může být i o několik tisícovek nižší. Ceny nemovitostí se pochopitelně liší kraj od kraje, město od města. Obecně lze ovšem říci, že čím větší město, tím bude cena bytu vyšší. Nejlevnější nemovitosti pořídíte v Ústeckém a Moravskoslezském kraji, ty nejdražší naopak v Praze a v okolí Středočeského kraje.
Pronájem bytu: nižší investice, ale vyšší zátěž
Prostředky ze stavebního prostředí jste použili na studia a žádný finanční polštář z minulosti nemáte? Pokud se nechcete hned „ze startu“ zadlužit a 100 % hypotéka na koupi bytu či výstavbu domu pro vás tedy nepředstavuje relevantní řešení, bude nejvhodnější volbou pronájem bytu. Výše měsíčního pronájmu opět závisí na několika faktorech. Hlavní úlohu bude sehrávat lokalita, v níž se nemovitost nachází, ale také dispozice bytu a jeho vybavenost. Mějte na paměti, že u pronájmu musíte veškeré změny konzultovat s majitelem a připravit si poměrně vysoké částky, jež budete každý měsíc hradit.
Jak z výše uvedeného vyplývá, každá varianta má své pro a proti. Vždy ve finále záleží na vašich možnostech a představách, které přizpůsobíte konkrétní volbě.