Pěstujeme rajčata v zahradním fóliovníku
Rajčata jsou velice oblíbenou zeleninou na našich zahradách i na talíři. Správně vypěstované rajče má specifickou, lahodnou chuť a je velice zdravé. Obsahuje vitamíny C, E, A, draslík, železo, karoten a větší množství vlákniny. Prospívají proto nejen kůži, vlasům i nehtům, ale jsou výborná i na krvetvorbu. Ve velkých supermarketech je však velkým problémem zakoupit kvalitní a zdravé plody, o mdlé chuti ani nemluvě. Nejlepším způsobem, jak si na rajčeti opravdu pochutnat, je proto vlastní pěstování v biokvalitě, nejlépe v zahradním fóliovníku.
Rajčat existuje velké množství druhů – od tyčkových a keříčkových odrůd rajčat s velkými červenými, žlutými či oranžovými plody až po malé kuličky neboli cherry rajčata, která dosahují průměru cca 2 cm. Jak všechny tyto druhy rajčat správně pěstovat ve fóliovníku? Také zvaný foliak.
Víte vše o rajčatech?
Rajčata neboli rajská jablka byla do Evropy přivezena společně s bramborami. Nejdříve byla v Itálii pěstována pro okrasu. U nás se rajče objevilo až počátkem 20. století. I za takto krátkou dobu však jeho popularita rychle vzrostla a rajčata začala být šlechtěna do několika stovek odrůd.
Rajčata patří do skupiny lilkovitých a pěstují se jako jednoleté rostliny, jejichž výhony dosahují délky i přes dva metry. Potřebují však teplé a chráněné životní prostředí, pravidelnou zálivku a zásobování živinami. Jsou ideální rostlinou pro pěstování v zahradním fóliovníku.
Fóliovníky a správné pěstování rajčat
Základem pro pěstování rajčat jsou vhodné teploty mezi 21°C a 24°C. Pokud teplota klesne pod 16°C nebo nad 27°C, rostliny nerostou a neplodí. Mráz je navíc může snadno zničit. To bývá v našich klimatických podmínkách největším problémem. Zde proto přicházejí ke slovu zahradní skleníky a fóliovníky. Fóliovník je přitom vhodnější pro pěstování rajčat z toho důvodu, že ho lze jednou za tři roky přemístit na jiné místo a dopřát tak rostlinám změnu půdy. Rovněž tak zamezíte vzniku chorob.
Pro rajčata je nejvhodnější úrodná propustná půda, kterou je dobré před výsadbou rajčat důkladně prohnojit. Kompost zapracujte do hloubky 30 cm, protože rostliny rajčat mají dlouhé kořeny a potřebují větší množství živin. Základním hnojivem posypte i povrch půdy.
V teplém a chráněném prostředí, například v zahradním fóliovníku, můžete zasít semena rajčat přímo na určené místo. Rozhodně nevysévejte rajčata na volný záhon v případě, kdy lze ještě očekávat mrazy. Menší typy rajčat – keříčkové – lze dobře pěstovat i ve fóliovém tunelu či pod mulčovací fólií. Tyčkové typy rajčat rostou podstatně více do výšky a kromě tyček přichycených k rostlině vyžadují především mnoho prostoru. Ideální pro ně jsou proto speciální zahradní fóliovníky pro pěstování rajčat. Všechny typy rajčat bez rozdílu pak vyžadují důkladnou zálivku a mulčování.
Sklizeň rajčat ve fóliovníku
Pěstování rajčat v zahradním fóliovníku podstatně prodlouží jejich vegetační období. Sklízet první plody dozrálé ve fóliovníku proto můžete již později na jaře nebo dokonce ke konci podzimu. Keříčkové odrůdy rajčat lze sklízet přibližně od 8. týdne po vysazení, tyčkové zhruba od 10. – 12. týdne. Jestliže je rajče po utržení ještě nazelenalé či tvrdé, nechte ho jednoduše dozrát na slunném místě.
Pořízení zahradních fóliovníků pro pěstování rajčat se Vám mnohonásobně vyplatí zejména tím, že uspíší sklizeň rajčat. Foliovník na rajčata však musíte často a důkladně větrat, protože rajčata nemají ráda vysokou vzdušnou vlhkost (nehodí se proto pro společné pěstování například s okurkami). Častým větráním navíc zajistíte opylení rostlinek.