Nová zelená úsporám a jak to s ní bude dál po roce 2021?
Když v roce 2009 spustilo ministerstvo životního prostředí dotační program Zelná úsporám, jen málokdo tipoval, že se dočká pokračování a v konečném součtu se sejde více než sto tisíc žádostí. Jenomže doba přeje opatřením, které vedou k energetické úspoře a peníze na zateplení, nová ona nebo třeba fotovoltaiku se hodí každému, kdo na zahradě nemá ropný vrt. Jenomže rok se s rokem sešel a zanedlouho uděláme tlustou čáru i za programem Nová zelená úsporám. Znamená to, že obyvatelé ČR již nedostanou příležitost k čerpání dotací?
Dotace Nová zelená úsporám byly spuštěny v srpnu 2013 a do března minulého roku evidoval Státní fond životního prostředí 55 420 žádostí o podporu v celkové výši 12,7 miliard korun. Schválena byla většina, konkrétně 48 000 žádostí v objemu 10,7 miliard korun. Za současných podmínek je možné požádat do konce letošního roku.
Jaké dotace Nová zelená úsporám nabízí?
Program Nová zelená úsporám 2021 je často spojován pouze s příspěvkem na zateplení nebo pořízení solárního termického systému – ve skutečnosti je seznam realizací, na které je možné získat finanční prostředky ze státní kasy, podstatně delší. Na své si přijde každý, kdo potřebuje přispět na nová okna či dveře, stínící techniku, automatický větrací systém nebo výměnu starého elektrického topení za tepelné čerpadlo.
A to není zdaleka vše, dotace lze získat také na pořízení nového bytu či domu v nízkoenergetickém standardu, případně na výstavbu domu nového. S nepořízenou neodejdu ani zájemci o dotace na zelené střechy. Zájemci však musí počítat se zastropováním na úrovni 50 % z uznatelných nákladů, případně na fixní částce.
Bude Nová zelená úsporám pokračovat?
Už nyní je jisté, že program po roce 2021 neskončí, ale naopak se dočká dalšího pokračování. Konkrétní podmínky však zatím nebyly zveřejněny, a tak nezbývá než čekat, až je rezort životního prostředí uvolní. Jisté je, že další „zelená úsporám“ opět zdvihne vlnu zájmu.