Koncové měrky jsou základem délkového měření
V různých oborech se používají různá měřidla. Švadlena má krejčovský metr, zedník svinovací metr a ve strojírenství uvidíte třeba posuvné měřítko. Tím se při výrobě kontroluje, zda rozměry sedí. Napadlo vás však někdy, jak se kontroluje, že samotné posuvné měřítko nebo jiné měřidlo měří správně?
Přesně k tomu slouží koncové měrky. Jde vlastně o ploché destičky či hranoly vyrobené z tvrdokovu a keramiky. Měrky z tvrdokovu se používají v tvrdých dílenských podmínkách, ty keramické se uplatňují všude tam, kde je výhodou jejich odolnost proti korozi.
Koncové měrky mají různé využití
Obecně lze říct, že se používají pro kontrolu přesnosti, nicméně využívají se na různé úkony a podle toho se také dělí do čtyř tříd:
- K – určené pro kalibrační laboratoře,
- 0 – vhodné pro přesné délkové měření a kalibraci měřicích přístrojů,
- 1 – speciálně pro kalibraci kalibrů a nastavování měřicích přístrojů,
- 2 – určené pro běžné měření či nastavování míry.
Jak vám zřejmě již došlo, koncové měrky třídy K jsou nejpřesnější a spolu s vyšším číslem třídy jejich přesnost klesá. I měrky třídy 2 však mívají odchylky v řádech desetin mikrometrů, takže se pořád bavíme o vysoké přesnosti.
Prodávají se v sadách
Jedna koncová měrka by vám ve výrobě zřejmě moc užitečná nebyla, prodávají se v sadách. Sady koncových měrek obsahují typicky 31, 87 nebo 103 dílů. Nenajdete v nich všechny rozměry, které byste mohli potřebovat, ale ty, které tam nejsou, si snadno složíte. Měrky lze „skládat“ k sobě, přičemž tomuto skládání se říká nasávání. Když k sobě dvě měrky přiložíte, vlivem molekulových přitažlivých sil u sebe dobře drží.
Sady koncových měrek koupíte například u společnosti Michovský tools v e-shopu Meridla.cz. U každé sady máte podrobně uvedeno, jaké měrky obsahuje a také třídu přesnosti. E-shop zároveň prodává koncové měrky i jednotlivě, a to ocelové či keramické.