Jak pečovat o trávník, aby vypadal dobře po celý rok?

Mít kolem svého domu trávník je dar, což si však spousta lidí ani neuvědomuje. Zkuste si však představit, že travnatá plocha zmizí – zahrada by přestala být zahradou a nepůsobila by tak uklidňujícím dojmem. Otázka tedy zní – co dělat, aby byl trávník krásně zelený, hustý a funkční po celé vegetační období? Nezbude vám, než o něj náležitě pečovat…

Zavlažování

Alfou a omegou péče o trávník je pravidelné zavlažování. Po výsevu je vhodné zavlažovat častěji (i 5 x za den) v menších dávkách, díky čemuž osivo získá dostatečnou vlhkost. Větší dávka může osivo vyplavit. Nemáte-li na pravidelné zavlažování trávníku čas, zvažte pořízení automatických zavlažovačů.

Sečení

Sečení se nevyhnete, ať už máte okrasný nebo rekreační trávník. Ideální frekvence je 1 – 2 krát týdně, minimálně pak 6 krát ročně. Napoprvé sečte v momentě, kdy stébla dosáhnou výšky 8 – 10 cm na výšku 5 – 6 cm. Posekanou trávu odstraňte.

Hnojení

V důsledku sekání trávník stratí živiny. Proto je důležité některé látky opětovně přidat – na jaře jde převážně odusík, na podzim hnojivo s obsahem fosforu. Díky hnojení se upraví půdní reakce a zelený koberec začne prospívat.

Vertikulace

Často opomíjená činnost je vertikulace trávníku, kdy se plocha provzdušní a odstraní se mech. Po vertikulaci je povrch nakypřený a lépe přijímá vzduch, živiny a vláhu. První vertikulaci proveďte až na nejméně 2 roky starém trávníku.

Chcete mít krásný trávník bez práce?

Ale co když jste natolik vytížení, že péči o zahradu nedokážete zahrnout od nabitého časového harmonogramu? Obraťte se na profesionály, kteří se postarají o vše potřebné. Za zmínku stojí společnost Zahrady Bula, která zajišťuje veškeré práce spojené s údržbou trávníku – výsevem nového trávníku/pokládkou koberce počínaje, průběžnou údržbou konče. Chcete-li se o službách dozvědět další informace, navštivte www.zahrady-bula.cz.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.