Problémy spojené s vodním kamenem. Jak na něj?
V každé domácnosti se sice objevuje v různé míře, ale vždycky tam bude. Řeč je o vodním kameni, který nejen že vypadá odpudivě, ale také může mít vliv na funkčnost baterií či způsobit ucpaný odpad. Smutnou skutečností je, že samotné množství usazenin zdaleka nezáleží na pravidelnosti a kvalitě úklidu, ale hodně také na tvrdosti vody v dané lokalitě. Jednoduše řečeno, někdo může leštit baterie a vanu od rána do večera a stejně se občasným usazeninám nevyhne, jinde zase můžete klidně uklízet s větší laxností a usazeniny budou jen mírné. Je to sice nespravedlivé, ale uklidňující je skutečnost, že vodní kámen nějak neškodí vašemu zdraví a v podstatě jde hlavně o celkový dojem z vaší domácnosti.
Jak přesně vzniká vodní kámen?
Vodní kámen má samozřejmě na svědomí voda, což je jistě všem jasné. Co se týká konkrétních chemický procesů, je vysvětlení o něco náročnější. Ve vodě najdeme ionty vápníků a hořčíků, a právě tyto dva prvky jsou hlavními původci vodního kamene.
Jistě jste si všimli, že největší množství usazenin vzniká v místech, kde používáme vodu horkou: stěny sprchového koutu, baterie, dřezy, umyvadla či vany. V domácnostech s opravdu tvrdou vodou můžete ale kámen zaznamenat třeba i v jiných místech, jako jsou koupelnové obklady nebo toaletní mísa. Naštěstí existuj spoustu ověřených postupů, jak odstranit vodní kámen.
Nekonečný boj s vodním kamenem
Pokud nehovoříme o usazeninách starých týdny, měsíce či dokonce roky, dost možná si vystačíte s běžným octem. Směs vody a octa si můžete buď namíchat sami nebo si kupte jednoduché čističe na bázi octa v běžné drogerii. Ty kupované často nemají tak agresivní vůni, protože jsou obohacené o vonné složky a mají vyladěnější poměr.
Domácí octovou vodu nebo originální octový čistič pak pečlivě nastříkejte na všechna zanesená místa a nechte dostatečně dlouho působit. Za chvíli se začnou usazeniny pouštět a vy se můžete pustit do mechanického odstraňování za pomocí hadříků, kartáčků a houbiček. Záleží na vašich možnostech a nápaditosti. Vždy je příjemnější použít gumové rukavice, abyste nezatočili nejen s voním kamenem ale i vaší kůži na rukou. Sprchové hlavice a odšroubované části kuchyňských i koupelnových baterií můžete celé odložit do octové lázně. Ocet poslouží i při čistění kuchyňských spotřebičů, jen na odvápnění kávovaru použijete výhradně prostředky k tomu určené.
A co když nad vodním kamenem rezignuji?
Váš život to neohrozí, ale časem přestanou nejen baterie fungovat tak, jak by měly. Estetický dojem z vaší koupelny bude tragický a také se můžete potýkat s ucpaným odpadem, což bude nejen náročné, ale i drahé na opravdu.