Jak funguje a kolik stojí kořenová čistička?

Majitel rodinného domu musí vyřešit spoustu věcí. Některé jsou důležité, jiné o něco méně. Co se však týče čištění vody, prioritou by měla být efektivita a ohleduplnost k životnímu prostředí. Kromě „tradičních“ systémů v podobě žumpy a septiku se již poměrně dlouho nabízí i další možnost – kořenová čistička. Jak funguje, kolik stojí a proč byste se pro ní měli rozhodnout i vy? Odpovědi najdete v tomto článku.

Na jakém principu funguje kořenová čistírna?

Jednou z výhod kořenové čistírny odpadních vod je vysoká estetická úroveň. Můžete si ji představit jako mokřad nebo mělké jezírko, v jehož prostoru od jara do podzimu kvetou vlhkomilné rostliny. Celkové ráz zahrady tedy nijak nenaruší, naopak díky ní získáte atraktivní prvek, na který je radost pohledět. Ale jak celá ta paráda funguje?

Kořenová čistička funguje naprosto samostatně. Nepotřebuje žádný zdroj energie, tzn. ani elektřinu. Jsou automatické, nevydávají žádný hluk a nevyžadují žádnou zvláštní péči, a to ani v zimě. Stačí, když se jednou za rok prořeže rákos.

Navzdory jednoduchému konceptu je proces čištění velmi propracovaný a komplexní. Vody se čistí v několika fázích. Nejdříve prochází štěrkovým polem, kde dochází k odstranění mechanických nečistot, následuje čištění v jezírku (jímací nádrži) vyplněném pískem a osázeném rostlinami (obvykle rákosím nebo chrasticí rákosovitou). Po vyčištění bakteriemi žijícími na kořenovém systému se voda vrací do koloběhu a může být opět využita např. v rámci zálivky nebo jako užitková voda v domácnosti.

Jak je to s cenou kořenové čistírny?

Kolik kořenová čistírna stojí? Realizace kořenové čističky není levná záležitost. Běžně se vyšplhá na částku kolem 200 tis. Kč (řeč je o systému pro rodinný domek) a zároveň je třeba počítat s cca 5 m² prostoru na jednoho člena domácnosti. Pro čtyřčlennou domácnost to znamená vyčlenit zhruba 20 m².

Pokud vás problematika ekologického čištění odpadní vody zaujala, případně jste se již rozhodli, že dáte kořenové čističce zelenou, obraťte se na specialisty z rodinné firmy Grania. Další informace najdete na www.grania.cz.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.