Další zdražování energií má za následek větší zájem o energetickou soběstačnost

V uplynulém týdnu oznámil zdražení energií další dodavatel plynu a elektřiny. Jedná se o několikátou zprávu tohoto typu za poslední měsíce a lidé se zcela oprávněně bojí, co to udělá s jejich výdaji za energie. Nejvíce si připlatí ti, kteří bydlí v rodinných domech a na vytápění využívají plyn. Zcela logicky se tak zvedá zájem o to, jak být energeticky soběstačnější.

Nejvíce diskutovaným tématem je v posledních týdnech instalace fotovoltaiky, díky které lze pokrýt energetické potřeby celé rodiny a ročně ušetřit klidně i 20 000 Kč. To záleží na spotřebě domu a také na typu instalované fotovoltaické elektrárny.

Fotovoltaika přitom není levnou záležitostí, její životnost však může být až 30 let. Návratnost se poté uvádí kolem 5-10 let. „Fotovoltaika je určitě jedním ze způsobů, jak zkrotit výdaje za energie, a uvědomuje si to čím dál více lidí. V posledních měsících registrujeme zvýšený zájem o kalkulaci výroby a instalace,“ říká Jakub Tobiáš z LAMA ENERGY GROUP. Český dodavatel energií se mj. zabývá i instalací fotovoltaických elektráren na míru a svým zákazníkům pomáhá i s vyřízením žádosti o dotace.

Právě dotace totiž může pokrýt až 50 % celkových přímých realizačních výdajů, lze získat až 220 000 korun, a to v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji. Ostatní kraje jsou zastropovány částkou 200 000 korun. Díky dotaci podstatně zlepšíte ekonomickou stránku výstavby fotovoltaické elektrárny a snížíte dobu návratnosti. Existuje ovšem několik podmínek dotace.

„Důležité je vědět, že o dotaci mohou zažádat pouze majitelé a stavebníci rodinných domů, stejně tak nabyvatelé nových rodinných domů. Dotace se zároveň vztahuje pouze na fotovoltaiky umístěné na střechu budovy. Je ovšem možné zažádat o dotaci i na rekreační objekt, musíte v něm ale mít trvalé bydliště,“ upozorňuje Tobiáš.

A přestože je letos podání žádosti podstatně jednodušší a nevyžaduje tolik administrativy, o to důležitější je podat žádost včas a bez chyb. S tím ovšem může pomoci dodavatel, kterého si pro instalaci fotovoltaiky vyberete. „Našim zákazníkům se vším pomůžeme. Nejprve vše zkonzultujeme a zjistíme všechny informace potřebné pro sestavení elektrárny tak, aby byla na míru konkrétní domácnosti. Zároveň vyřídíme i veškerou administrativu spojenou se samotnou žádostí o dotaci. Vše vyřešíme na klíče. Realizace od podepsání smlouvy k montáži elektrárny trvá zhruba  3-4 měsíce. Teď je tedy nejvhodnější doba na to začít vše řešit,“ uzavírá Jakub Tobiáš za LAMA ENERGY GROUP.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.