Brno – moravská metropole, ve které se vám bude bydlet jedna radost

Pohráváte si s myšlenkou, že se přestěhujete do většího města, ale Prahu jste ze svého výběru záměrně vyřadili? Hledáte-li kompromis mezi životem v metropoli, bezprostřední blízkostí přírody a uvolněnou atmosférou, mohla by vaše volba padnout na „hlavní město“ Moravy. Podle odborníků se mnohé z nejlepších adres v České republice nachází právě v Brně a jeho obyvatelé nedají na svou domovinu dopustit.

Ve městě, které leží na soutoku řek Svratky a Svitavy, momentálně bydlí zhruba 400 tisíc obyvatel a s přilehlou aglomerací pak téměř 800 tisíc. Od bydlení v Brně tak můžete čekat anonymitu, které se v menším městě nedočkáte, ale také perfektní občanskou vybavenost, blízkost úřadů a institucí. Na druhou stranu však ve Štatlu není přelidněno a najdete v něm nespočet klidných zákoutí, ve kterých se před vírem velkoměsta schováte. Brno je navíc protkáno stovkami kulturních památek a jednu z nich najdete také na seznamu Světového dědictví UNESCO. Dalším argumenty jsou přítomnost přilehlé chráněné krajinné oblasti Moravský kras a malebná krajina s lány vinic.

K výše zmíněným výhodám však přesto musíte přistupovat s určitou rezervou a výběru konkrétní adresy věnovat dostatek pozornosti. „Ideální“ lokalita by měla splňovat následující předpoklady:

  • dobrá dopravní dostupnost a to jak MHD, tak osobním vozem
  • dostatečná občanská vybavenost (blízkost školky, školy, nemocnice, kulturních a sportovních center atd.)
  • komerční zóna v bezprostřední blízkosti bydliště
  • bezpečnost
  • dostatek míst pro volnočasové aktivity a relaxaci

Koupě, nebo pronájem?

Nabízí se také otázka, zda je výhodnější koupě, nebo naopak pronájem bytu Brno. I na tu neexistuje jednoznačná odpověď a záleží na úhlu pohledu. V minulých letech hodnota nemovitostí ve velkých městech velmi rychle zhodnocovala a dalším důvodem pro koupi byly i levné hypotéky a úvěry na bydlení. Koupě bytu byla mnohem atraktivnější a pronájem byl často prezentován jako méně výhodná varianta. Pravda je ovšem někde uprostřed.

V případě vlastního bytu můžete počítat s jeho pozvolna rostoucí hodnotou, nemusíte platit nájem a využíváte-li k jeho financování hypotéku, splácíte majetek, který vám zůstane. Byt je jedna z nejjistějších investic vůbec a o nemovitostech ve velkých městech to platí dvojnásob. Na druhou stranu se nevyhnete novým starostem, které byste jakožto podnájemníci řešit nemuseli. O nemovitost se budete muset starat a dělat kompromisy s ostatními vlastníky nebo členy družstva. Investice se navíc vyplatí pouze za předpokladu, že neplánujete brzký prodej. Podle statistik je koupě jde o časový horizont minimálně pěti let.

Rozhodnutí je na vás. Ať už se však rozhodnete pro koupi nebo pronájem, nejrychlejší cestou k novému bydlení je ucelená nabídka na známých inzertních serverech. Byty v Brně, které jsou k mání bez asistence realitní kanceláře, najdete i na Avizo.cz, jednom z největších portálů svého druhu.

Foto: Norbert Aepli (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Brno_View_from_Spilberk_131.JPG)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.