Jak funguje fotovoltaika v zimě?
Fotovoltaická elektrárna je jednou z nejčastějších odpovědí na otázku energetické soběstačnosti. V poslední době se k ní ale obrací pozornost i těch, kteří hledají cestu ze stále se zvyšujících nákladů na energie. Úměrně s tím se však roste i kritika a najdou se tací, kteří tvrdí, že fotovoltaika v našich podmínkách nemá smysl. Jak je to doopravdy a funguje fotovoltaika v zimě?
Fotovoltaické panely
Fotovoltaika je metoda přímé přeměny slunečního záření na elektřinu. Fotovoltaickou elektrárnu tvoří fotovoltaické panely, díky kterým své spotřebiče může slunečním zářením napájet kdokoli – firma či domácnost. Stačí panely vhodně umístit na střechu domu a fotony slunečního záření po dopadu na fotovoltaický článek předají svou energii elektronům a z článku do spotřebiče začne proudit elektřina.
Fotovoltaické články se vyrábí z křemíku a lze je rozdělit na monokrystalické, polykrystalické a na články z amorfního křemíku. Nejkvalitnější jsou monokrystalické články. U výroby panelů je také důležité zachovat co nejlepší propustnost pro světlo, což hraje roli právě v zimě nebo obecně ve dnech, kdy není zcela jasné počasí.
Povrch článku je ale zároveň třeba chránit před povětrnostními vlivy, jinak by fotovoltaické elektrárny neměly dlouhou životnost. Z ekologického hlediska je ale stěžejní, aby vydržely dlouho. Například LAMA ENERGY GROUP, která se zabývá instalací fotovoltaických elektráren, poskytuje na panely záruku 25 let.
Co když je zataženo
A jak tedy fotovoltaika funguje, když na panely přímo nesvítí slunce? Panely využívají světelnou složku slunečního záření, a tak pro ně není problém vyrábět elektřinu, i když je světlo rozptýlené kvůli mrakům. Na výkonu fotovoltaiky se ale podepisují nízké venkovní teploty a lze očekávat, že elektrárna bude dosahovat nižšího výkonu během prosince, ledna a února. Proto je ideální pořídit si fotovoltaiku s bateriovým systémem, do kterého je možné elektřinu navíc uložit a využít ji později.
Při instalaci je zároveň důležité zvolit správný sklon panelů, ať už kvůli orientaci na světovou stranu, nebo kvůli tomu, aby z panelů samovolně spadl případný sníh. To představuje problém hlavně v zimě ve výše položených místech. Zakryté panely sněhem vyrábí méně elektřiny a je potřeba je udržovat čisté a odkryté. Během údržby však dbejte na bezpečnost práce a dejte si pozor, abyste panely nepoškrábali. Ideální je udržovat je například pomocí hadice s vlažnou vodu, která sníh rozpustí.
Při instalaci fotovoltaiky je tedy třeba počítat s tím, že v zimě bude dosahovat menšího výkonu. V horizontu celého roku a celkově několikaletého úseku se fotovoltaika však vyplatí. Obzvláště, pokud ještě stihnete podat žádost o dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám.