Pandemie ustupuje a začíná se grilovat. Roste zájem o plynové grily!
Nesmíme to zakřiknout, ale vypadá to nadějně. Řeč je o současné situaci. O pandemii koronaviru, chcete-li. Aktuální data nasvědčují významnému zlepšení a snad i definitivnímu ústupu. Češi jsou si toho vědomi a neváhají se zahájením grilovací sezóny. Stejně jako v loňském roce prudce stoupá zájem o plynové grily, které dlouhodobě patří k těm nejoblíbenějším. Proč jsou tak populární a na co byste si měli dát pozor?
Výhody plynových grilů převažují nad nevýhodami
Plynové grily jsou na první pohled luxusní a evokují pocit výjimečnosti. Přitom nejsou cenově nedostupné, což potvrzuje například tento plynový gril Cattara Flame Tamer s cenovkou pod sedm tisíc korun. Průvan v peněžence vám určitě neudělá ani příslušenství – pro milovníky grilování má Cattara grilovací nářadí v praktických sadách.
Hlavní roli však hraje komfort. Plynový gril volí především pohodlní uživatelé, kteří nechtějí ztrácet čas zdlouhavým rozpalováním dřevěného uhlí. Příprava grilu je otázkou okamžiku a díky jednoduché regulaci teploty lze pokrm připravit tak, jak by tradiční gril na uhlí neumožnil.
Další velkou výhodou je mobilita. V případě potřeby je možné plynový gril kdekoliv přesunout. Obvykle totiž disponuje podvozkem s kolečky.
Přehledné srovnání jednotlivých typů grilů najdete zde.
Jak je to s chutí grilovaného jídla?
Skalní příznivci grilování na uhlí argumentují tím, že příprava masa či jiných potravin na plynu nikdy nevede k tak dobré chuti. Mnozí odborníci však tvrdí, že jde o mýtus a přežitek. O žádném znatelném rozdílu, natož o nezaměnitelné chuti, prý hovořit nelze. Naopak je vhodné zmínit, že na plynu nehrozí uvolňování některých škodlivin ani přepalování odkapávaného tuku.
Jedinou nevýhodou plynových grilů (oproti těm klasickým) tak zůstává vyšší cena. Pravdou je, že venkovní přenosné ohniště vychází násobně levněji.