Jak odhlučnit byt v paneláku?
Přestěhovali jste se do bytu v panelovém domě a překvapilo vás, jak jsou sousedé hluční? Anebo patříte mezi starousedlíky a začali vám komplikovat život noví nájemníci, kteří si neustále pouští hudbu naplno? Ať už se má situace jakkoliv, měli byste se postarat o efektivní odhlučnění. Nevíte, jak na to? Nemáte-li s realizací odhlučnění žádné předchozí zkušenosti, raději vše nechte na profesionálech. Navrhnou vám vhodné řešení a jednou pro vždy vás zbaví nepříjemného hluku od sousedů.
Odhlučnění bytu patří k žádaným rekonstrukčním pracím. Zahrnuje různá opatření, která spočívají s odhlučněním zdí, stropu, podlahy, dveří a oken. K odhlučnění stropu se nejčastěji používají sádrokartonové podhledy s minerální vatou. Výhodou těchto konstrukcí je to, že kromě odhlučnění zakrývají případné nedostatky a umožňují zabudování osvětlení. U sádrokartonu je poměrně jednoduché dosáhnout požadovaného vzhledu.
Další možností odhlučnění stropu je připevnění polystyrenových desek. Ty však mají nižší estetickou hodnotu. Proto se polystyren uplatňuje spíše v kancelářských prostorách, kde není vysoká estetická úroveň tak žádoucí jako v domácnostech. Oproti sádrokartonu je polystyren méně odolný vůči mechanickému poškození.
Odhlučnění stěn se provádí pomocí zvukoizolačních panelů (lepí se na zeď) nebo akustických předstěn postavených před zeď. Kostra předstěny je tvořena hliníkovými profily a nedochází tak k nežádoucímu přenosu zvuku do podlahy, stropu ani stěn. Namísto sádrokartonu lze použít korkové nebo dřevěné obložení s celulózovou izolací.
Co se týče odhlučnění podlahy, pomůže vám vhodně zvolená podlahová krytina. Například plovoucí podlaha se správným druhem podlahoviny nášlapné, roznášecí a izolační vrstvy. Nášlapná vrstva může mít téměř libovolnou podobu (PVC, parkety, koberec… Jako roznášecí vrstva nachází uplatnění OSB desky, sádrokarton, překližky, dřevotříska či beton. Idealními vlastnostmi akustickoizolační vrstvy oplývají skleněná a čedičová vlákna.