Podle čeho se orientovat při výběru skleníku?
Bohaté úrody dosáhnete jen za předpokladu optimální vlhkosti a teploty. Skleník garantuje optimální prostředí pro klíčení semínek, množení rostlin a v neposlední řadě pro pěstování rostlin, kterým by se na zahradě nedařilo. Pokud v současné době vybíráte skleník a ztrácíte se v široké nabídce, vezměte si k srdci následující soubor tipů – prozradíme vám vše podstatné, co byste o sklenících měli vědět.
K pořízení skleníku přistupujte jako k investici do budoucích let. Na trhu je množství velmi levných výrobků, ale od těch nemůžete – mimo podezřele nízké ceny – očekávat, že vám budou po mnoho let dělat dobrou službu. Prvotní úspora naopak mine účinkem v momentě, kdy skleník začne chátrat.
Vybíráme výplň
Dříve se jako výplň skleníků využívalo sklo, které má velmi dobrou propustnost slunečního světla, odolá UV záření a chemikáliím. Oproti tomu je křehké a může praskat při roztažení konstrukce. Navíc se snadno rozbije při silnějším krupobití a má špatné izolační vlastnosti.
Proto se v posledních letech od skla upouští a jako výplň se používá polykarbonát. K největším výhodám tohoto materiálu patří kombinace vysoké světelné propustnosti, vynikajících tepelně-izolačních vlastností a odolnosti proti rozbití. K tomu přičtěte nízkou hmotnost a máte jasno. Na druhou stranu si však dejte dobře záležet na výběru konkrétního skleníku – vyhněte se neznačkovým skleníkům z nekvalitního polykarbonátu. Spoustu praktických informací najdete i v tomto článku.
Jak má tedy vypadat kvalitní skleník z polykarbonátu? Skvělým příkladem jsou české skleníky od renomovaného výrobce Korbel. Firma se výrobou a montáží zabývá přes 20 let a má na kontě tisíce realizovaných skleníků.
Polykarbonátový skleník nepotřebuje základy
Moderní skleníky z polykarbonátu jsou natolik lehké, že nepotřebují základy. Vzhledem k nízké hmotnosti (např. jen 40 kg) se nepropadají do hlíny a stačí, když konstrukci upevníte k zemi kotvícími prvky. Ušetříte spoustu času i peněz za betonování základů.