Jak správně vybrat sedací soupravu?
Bydleli jste s ní pod jednou střechou spoustu let. Zažili s ní nespočet nezapomenutelných okamžiků. Romantické večery u praskajícího krbu, ale také méně příjemné chvilky. Nedali jste na ni dopustit, ale poslední dobou vám doslova leze krkem. Jakékoliv snahy o nápravu nemají smysl. Bylo to nevyhnutelné a jednoho dne to zkrátka muselo přijít. Vystěhujte ji a pořiďte si novou. Jenomže čím se řídit při výběru? Je to už přece dlouho, kdy jste se naposledy vydali na „lov“. Ale nic si z toho nedělejte, prozradíme vám, na co si dát pozor. Vaše nová sedací souprava bude mnohem lepší než ta bývalá!
Teď vážně. Sedací souprava není obyčejný kus nábytku. Budujeme si k ní určitý vztah a jen těžko se ji zbavujeme. Jenomže nic nevydrží věčně, takže se jednoho dne budete muset rozhoupat k pořízení nového modelu. V současné době je skutečně z čeho vybírat, nicméně s bohatou nabídkou bohužel vzrůstá riziko, že uděláte chybu a sáhněte po nevhodném kousku. Proto jsme pro vás připravili několik praktických tipů, o které se můžete při výběru nové sedací soupravy opřít. Tady je máte.
Jaké designové trendy letí v roce 2015
Sedací soupravy patří mezi dominantní prvky, a proto bychom neměli brát estetiku na lehkou váhu. Naštěstí pro vás budete mít volnou ruku. V kurzu jsou jednobarevné i vícebarevné varianty, stejně jako nejrůznější vzory a tvary. V podstatě jde jen o to vybrat model, který bude v dokonalé harmonii s ostatními interiérovými prvky. Může je doplňovat, ale také udávat tempo. Minimalismus, klasika, vintage – vyberte si sedačku, která bude lahodit vašemu oku. Ostatně jste to právě vy, kdo se na ni bude dívat každý den.
Vybíráme podle tvaru
Obecně lze sedačky rozdělit na klasické a rohové. Jednotlivé modely z obou skupin pak mohou disponovat různými funkcemi a vlastnostmi, které si vyberete podle svých specifických potřeb – například rozkládací funkce, úložný prostor, podnožníky apod.
Vraťme se ale k vašemu obydlí. Měli byste vzít v úvahu pár základních pravidel a principů. Tím prvním jsou dispozice prostoru, do kterých sedačku umístíte. Jedna a ta samá sedací souprava totiž bude působit jinak v malém panelákovém bytě a v rozlehlé vile. Roli hraje také osvětlení, barevné sladění či rozmístění oken a nábytku v interiéru.
V každém případě si dejte pozor na to, aby zbytečně nezabírala spoustu prostoru. Do prostorných interiérů jsou jako stvořené rohové sedací soupravy, které větší místnost opticky rozdělí. V menších pokojích jsou ideální klasické sedací soupravy.
Jaké zvolit čalounění, výšku a materiál?
Je lepší měkké, nebo tvrdší čalounění? A jak je to s výškou? Záleží jen na vašem pohodlí. Starší lidé ocení spíše celkově vyšší sedačku s vyšším opěrákem a tvrdším čalouněním. Z takové se jim mnohem lépe vstává. Pokud se ale chcete do sedačky „zabořit“ jako do peřiny, přikloňte se k měkčímu čalounění.
Co se týče materiálu, připravte se na dlouhé přemýšlení, uvažování a porovnávání. Anebo taky ne. Možná máte svého favorita a půjdete takříkajíc na jistotu. Buďme však trochu konkrétnější.
Toužíte-li po nadčasovém luxusu, který snad nikdy nevyjde z módy, zvolte kůži. Kožené sedací soupravy jsou dražší, ale na zato nevyžadují zvláštní údržbu jako jiné exkluzivní materiály bez speciální povrchové úpravy (žakár, mikroplyš, žinylka…). Nenechte se zviklat ani tvrzením, že se na kůži budete v průběhu léta potit. Tato negativní vlastnosti se týká některých umělých náhražek, ale nikoliv pravé kůže.
Zajistí vám sedačka pohodlné spaní?
Na závěr jsme si nechali poněkud palčivé téma, která souvisí se spánkem na sedací soupravě. V případě kvalitního modelu s kyvným sedákem se sice vyspíte pohodlně, ale nezapomeňte, že sedačky slouží v první řadě k sezení a relaxaci. Snažte se na ni spát jen výjimečně.