Víte, jak fungují tepelná čerpadla?
Pokud znáte někoho, kdo staví nebo v nedávné době stavil rodinný dům, možná i on vybíral tepelné čerpadlo, což je výborný a úsporný způsob vytápění i ohřevu vody. V posledních letech je do svých domovů hojně vítají majitelé novostaveb, ale i ti, kdo už mají nemovitost letitou. Jde o ekologické, levné a zcela bezstarostné vytápění nejen u nás, ale i ve světě. Stačí jej nastavit dle svých požadavků a čerpadlo vše zařídí samo.
Princip tepelných čerpadel
Tepelná čerpadla jsou energetická zařízení, jejichž úkolem je odčerpávání tepla z jednoho místa a přesunutí jej na místo jiné. V podstatě stejně fungují i jiné spotřebiče, jako třeba klimatizace nebo lednička, ale jejich proces je obrácený. Tepelnou energii umí odebrat teplené čerpadlo z okolního prostředí i při nízkých teplotách a přečerpat jej na vyšší teploty. Získaným teplem vytápíme dům, ohříváme vodu nebo klidně bazén.
Základními částmi tepelného čerpadla jsou kompresor, kondenzátor, odpařovač a expanzní ventil. Jsou umístěny venku nebo uvnitř domu. Hnacím zařízením je kompresor poháněný elektromotorem. Bez elektřiny by to nešlo. Spotřeba získané energie je mnohem nižší než teplo, které získáme.
Poměr získané topné energie a spotřebované elektrické energie se udává topným faktorem. Ten zjednodušeně vyjadřuje efektivitu práce čerpadla. Jeho hodnota je závislá na tom, kde topné čerpadlo pracuje, na vstupní a výstupní teplotě ale i na typu kompresoru. S kvalitním tepelným čerpadlem můžete v porovnání s jinými topnými systémy výrazně ušetřit, i když počáteční investice může být značná. Za pár let se vám ale vrátí.
K čemu lze tepelná čerpadla použít
Nejde jen o vytápění budov nebo ohřev vody v domě. S pomocí tepelného čerpadla získáte zdroj tepla pro vzduchotechniku, umí fungovat jako klimatizace, chlazení a zvládne ohřev celoročně využívaných bazénů stejně jako těch sezónních.
Typy tepelných čerpadel
Máte doma velkou zahradu a je možné provést na ní vrty? Nebo máte k dispozici studnu s dostatkem vody? Každý pak může využívat vzduch.
Je jen na vás, jestli zvolíte tepelné čerpadlo země – voda, které bere teplo ze země za pomoci zemních kolektorů či hloubkových vrtů. V případě tepelného čerpadla vzduch – vzduch je využíváno teplo z venkovního vzduchu. Ve výměníku dochází k ohřevu a vzduchotechnikou je rozváděno po domě. V létě funguje jako klimatizace. Dalším typem je tepelné čerpadlo vzduch – voda. To odebírá energii ze vzduchu a přenáší ji vodě. Posledním typem je tepelné čerpadlo voda – voda, které odebere teplo ze spodní vody a vrátí ji vodě.
Jestliže si zvolíte tento ekologický způsob vytápění a ohřevu vody, určitě nebudete litovat. Nebude vás zatěžovat denní potřebou obsluhy a investice se vám v budoucnu vrátí.