Můžete být díky fotovoltaice zcela energeticky soběstační?

Energetická soběstačnost se z dlouhodobého hlediska zdá být jedinou rozumnou odpovědí na zvyšující se ceny plynu a elektřiny. Ke zdražení ceníků v posledních měsících přistoupila většina dodavatelů, někteří méně a někteří více. První dopady již pocítili ti, kterým skončila fixace nebo ti, kteří uzavírali novou smlouvu o dodávce energií. Mnoho lidí tak začíná hledat alternativní cesty. Jednou z nich je bezesporu instalace fotovoltaiky.

Co je vlastně fotovoltaika?

Pojem fotovoltaická elektrárna se v poslední době skloňuje čím dál častěji. Přesto se ukazuje, že mnoho lidí vlastně neví, co to přesně znamená a na jakém principu fotovoltaika funguje. Ve zkratce, fotovoltaické elektrárny vyrábí elektřinu ze slunečního záření a je třeba je odlišovat od solárních panelů, které pouze produkují teplo. Fotovoltaika obsahuje panely zahrnující fotovoltaické články, což jsou plošné polovodičové diody. Jakmile sluneční paprsky dopadnou na článek, vznikne uvnitř fotoelektrický jev a dojde ke vzniku elektrického proudu.

Důležité je také vědět, že fotovoltaika dovede vyrábět elektřinu i, když je například zataženo. Vyplatí se pro to i v klimatických podmínkách, jaké jsou u nás v České republice. Dodavatelé energií navíc fotovoltaiky instalují včetně bateriového systému, který umožňuje ukládat nevyužitou energii. Tu lze využít později nebo ji zpětně odprodat svému dodavateli.

Tuto možnost mohou využít i klienti české LAMA Solar. Ten nabízí instalaci fotovoltaiky na míru vašim energetickým potřebám. Celá realizace trvá zhruba 6-12 měsíců od podepsání smlouvy a složení zálohy.

Návratnost fotovoltaiky

Díky fotovoltaice můžete dosáhnout kompletní energetické soběstačnosti. Záleží ovšem na typu instalovaných panelů. Podle LAMA Solar se kvůli zvyšujícím cenám energií snižuje doba návratnosti. Některé domácnosti mohou dosáhnout plné návratnosti již za pět let, záleží na více faktorech.

Nevýhodou fotovoltaiky jsou ale poměrně vysoké pořizovací náklady. Ty lze však výrazně snížit díky dotacím, které v některých krajích mohou dosahovat až 225 tisíc korun. S vyřízením žádosti o dotaci vám standardně pomůže dodavatel, u které fotovoltaiku poptáváte. Z dlouhodobého hlediska je fotovoltaická elektrárna vhodným řešením a zároveň prvním krokem ke skutečně trvalé udržitelnosti a soběstačnosti.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.