Jak provonět skříň jednou provždy

Stylish teenage girl having happy excited smile while standing among fashionable summer clothes, enjoying sale prices during shopping at city mall. Style, fashion, consumerism and purchase concept

Znáte to – voňavé, vyprané prádlo uložíte do skříně, ale když si ho pak chcete vzít na sebe, vůně vyvanula a možná ji nahradil i zatuchlý zápach. Prádlo uložené do staré skříně do sebe dokáže rychle natáhnout pachy a někdy i vlhkost a v takovém stavu už vám nezbývá nic jiného, než prádlo rovnou znovu přeprat.

Jak se zbavit nepříjemného zápachu, čím jiným než levandulí si provonět skříň a jaké jsou nejlepší lapače pachů a vlhkosti? Odpověď najdete v dnešním článku.

Prádlo jednou za čas provětrejte

Existují způsoby, jak zajistit, aby vám prádlo vydrželo dlouho svěží. Především je potřeba dbát na celkovou teplotu a vlhkost v místnosti. V nevětraných, zatuchlých prostorách hrozí tvorba plísní, oblečení je tak vhodné pravidelně ze skříně vyndat a provětrat. Tuto proceduru je dobré opakovat alespoň dvakrát ročně.

Základem pak je do skříně umístit osvěžovač, který prádlo krásně provoní. Osvěžovače můžete koupit buď v drogerii, nebo ho můžete snadno vyrobit i doma ze surovin, které najdete v každé spíži.

A lot of different clothes hanging in a wardrobe

Sáčky s voňavými bylinkami jsou základ

I v dnešních časech jsou některé zažité praktiky našich babiček zkrátka nepřekonatelné. Platí to zejména u pytlíčků se sušenými voňavými bylinami, které vaše oblečení prosytí decentní, nevtíravou vůní. Kromě klasické levandule existuje i řada dalších bylin a plodin, které můžete nasušit a pověsit v prodyšném látkovém pytlíku do skříně.

Mezi ně patří například sušené listy máty, mařinky, ale i rozmarýnu. Vytvořit si můžete i svou oblíbenou směs. K provonění šatníku můžete také použít sušenou kůru z citrusů (ať už z pomerančů nebo citrónů). Výborně vám poslouží i celý sušený plod, do kterého zapícháte hřebíček. Další možností jsou také kdoule.

K provonění šatníku můžete použít i například omamné cedrové dřevo z himalájského cedru (Cedrus deodara). Pokud nechcete kupovat sušené listy či květy, můžete si všechny tyto vůně nahradit esenciálními oleji.

Zkuste bambus a jedlou sodu

Mezi nejlepší lapače pachů patří dřevěné uhlí z bambusu, které můžete umístit do látkového pytlíku a zavěsit do skříně. Uhlí výborně pohlcuje vlhkost, čímž zabraňuje i vzniku plísní, přemnožení bakterií a následnému zatuchlému pachu. Díky jeho vlastnostem můžete pytlík s bambusovým uhlím dát i jako vysoušeč do bot.

Každá hospodyňka ví, že jedlá soda je vynikajícím pomocníkem nejen při pečení, ale také při úklidu. A její schopnost pohlcovat pachy se osvědčí i u provonění skříně. Stačí ji nasypat do skleničky nebo ji rozmíchat s trochou vody na hustou kaši a přidat pár kapek esenciálního oleje, naplnit ji do formiček na led, nechat přes noc vyschnout a následně umístit do skříně. Tvary stačí vyklopit a hned máte vlastní osvěžovač s vaší oblíbenou vůní.

Teď už víte, jak si udržet prádlo ve skříni svěží a voňavé. A pokud hledáte tu pravou šatní skříň, která by dokonale doplnila váš interiér, prohlédněte si nabídku tradičního moravského výrobce nábytku. Prostorné skříně jsou vyrobeny z kvalitních materiálů s důrazem na detail a variabilitu. Teď už jen stačí vybrat si tu svou.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.