Electrolux vyrábí nejlepší vysavače přes sto let

Švédský koncern Electrolux netřeba blíže představovat. Vždyť je to právě tato společnost, z jejíhož názvu pochází hovorový výraz, kterým obecně označujeme vysavače – „lux“. Největší světový výrobce domácích a profesionálních spotřebičů prodá ročně přes 40 milionů výrobků a působí ve více než 150 zemích světa. Značku Electrolux však najdeme nejen na vysavačích, alte také na chladničkách, myčkách, pračkách, sporácích, klimatizacích a dalších typech zařízení, bez kterých si v dnešní době nedokážeme představit život.

Historie firmy Electrolux v kostce

Společnost Electrolux své výrobky prezentuje i pod jinými značkami jako AEG, Eureka, Frigidairem nebo Zanussi a v roce 2012 prodala spotřebiče za 325 mld. Kč. Obrovský zájem ze strany spotřebitelů je důkazem kvality, které se může rovnat jen hrstka konkurenčních výrobců. Kořeny firmy přitom sahají až do roku 1901, kdy ji ve Stockholmu založil Sven Carlon. Nesla název Lux AB a vyráběla kerosinové lampy. Všudypřítomná konkurence však výrobce donutila prezentovat do té doby téměř neznámý produkt. Ano, hádáte správně, byl to vysavač.

První vysavače značky Electrolux inspiroval americký výrobek značky Santo, který švédsky obchodník Axel Wenner-Gren objevil v roce 1908 ve Vídni. Vysavač Santo nebyl to žádný drobeček – vážil úctyhodných dvacet kilo, obsahoval motor a čerpadlo a jeho cena činila cca 73 amerických dolarů. Netrvalo dlouho a Electrolux navázal s Grenem spolupráci a začal vyrábět vysavače pro domácí použití. První model nesl název Lux I a sklidil obrovský úspěch.

Electrolux Lux I

Vlajková loď Lux I v celé své kráse. Foto: www.group.electrolux.com

V roce 1915 Gren založil prodejní společnost Svenska Elektron AB a o tři roky později AB Electrolux. Název společnosti Electrolux pak vznikl spojením jmen tří společností – Elektromekaniska, Elektron a Lux.

Dalším mezníkem, v té době již velmi úspěšné firmy, bylo představení prvního aerodynamického vysavače, který navrhl Lurelle Guild. Na trh byl uveden v roce 1937 a kvůli jeho designovému provedení se mu přezdívalo „bochník chleba“.

V roce 1962 výrobce představil nové logo a vedoucím oddělení designu se stal Carlo Vivarelli.

V 70. letech 20. století společnost Electrolux přebrala téměř 60 společností a mimo jiné i švédskou Husquarnu a v roce 1984 došlo ke spojení s italskou značkou Zanussi. Tento akt firmu dostal na přední pozici na evropském trhu s bílým zbožím. V 90. letech Electrolux vstoupila také na východoevropský trh a expandoval i do Asie a Latinské Ameriky. V roce 1994 se spojila s AEG.

Electrolux a současnost

A jak sou na tom vysavače Electrolux dnes? Pyšní se špičkovým sacím výkonem, tichým a úsporným chodem a precizním zpracováním. V kombinaci se stylovým designem jim nejde odolat a není divu, že vyhrávají prestižní ocenění. Jeden z nejoblíbenějších modelů Z8810W byl zvolen produktem roku 2011 a ostatní modely pravidelně dostávají nejvyšší hodnocení v nezávislém testu Občanského sdružení spotřebitelů dTest. Více než 80 modelů, které jsou na našem trhu aktuálně v prodeji, najdete ve virtuálních regálech specializovaného prodejce LevneELEKTRO.cz.

Electrolux Z8810W

Jeden z nejoblíbenějších vysavačů je v současnosti Electrolux Z8810W – výrobek roku 2011. Foto: www.levneelektro.cz

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.