Úspory energie v domě 4 x jinak

Ceny energií jsou pro většinu rodin nezanedbatelnou položkou a pokud výdaje za plyn a elektřinu dělají vrásky i vám, inspirujte se v následujícím přehledu a proměňte svůj dům na úspornou stavbu. Díky následujícím opatřením ušetříte i několik desítek tisíc korun ročně!

1. Úsporné LED osvětlení

Pokud se vám do úsporných opatření nechce investovat, máme pro vás jednoduché řešení – přestaňte zbytečně svítit a rozsvěcujte jen tehdy, když to bude opravdu nutní. Mnohem efektivnější je ovšem investice do LED žárovek, které jsou až o 90 % úspornější než klasické žárovky. Kromě toho vydrží zhruba 50 x déle. V případě většího objektu si nechcete vypracovat návrh LED osvětlení od odborníků, kteří vám navrhnou optimální řešení – každý typ interiéru je unikátní a vhodně zvolené osvětlení bude nejen ekonomické, ale také atraktivní. Další informace najdete zde.

2. Úsporné vytápění do rodinného domku

Mezi nejúspornější typy vytápění momentálně patří tepelná čerpadla, která cca 75 % energie získávají z okolního prostředí. Jde o řešení, které se vám vyplatí především z dlouhodobého hlediska. Ve srovnání s klasickými systémy vytápění je vytápění tepelným čerpadlem nesrovnatelně levnější. Oproti vytápění elektřinou jsou náklady za provoz tepelného čerpadla zhruba o 40 % nižší. Vzhledem k očekávanému růstu cen energií je čerpadlo velmi dobrá investice.

3. Zateplení fasády a střechy

Zateplení rodinného domu patří k těm největším investicím, ale na druhou stranu zároveň přinese největší úsporu. Jednoduchý příklad hovoří za vše – bydlíte-li ve starším domě s elektrokotlem a provoz vás ročně vyjde na cca 50 tis. Kč, tak po důkladném zateplení stěn a střechy klesnou výdaje o více než polovinu. Vezmeme-li v úvahu cenu zateplení ve výši 400 tis. Kč, pak se roční úspora ve výši cca 30 tis. Kč vrátí za 17 let. Pokud realizujete zateplení domu svépomocí a navíc se vám podaří sehnat levnější materiál, může být doba návratnosti investice i poloviční.

4. I levná plastová okna udrží teplo doma

Výměna starých oken za nová plastová je dalším významným krokem, který by měl být nedílnou součástí každé rekonstrukce. Věděli jste, že i levná plastová okna vám mohou ušetřit až 50 % tepla, které by se jinak vytratilo? A nezapomeňte ani na dveře, díky kterým dáte vale nepříjemnému chladu v předsíni a na chodbách. Pokud vás zajímá, na kolik vás vyjde dostatečně kvalitní a přesto cenově přijatelné řešení, podívejte se na tento ceník.

Foto: Ken Teegardin (https://www.flickr.com/photos/teegardin/5915295831/)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.