Nemáte vinný sklípek? Pořiďte si domácí vinotéku!

Víno patří mezi nejoblíbenější alkoholické nápoje na světě a pokud se k milovníkům zkvašených hroznů řadíte i vy, pravděpodobně jste již přemýšleli nad jeho skladováním. Pokud se vám doma kupí kvalitní lahve, které nechcete nechat napospas osudu a zapříčinit tak postupnému znehodnocení obsahu, pořiďte si domácí vinotéku v podobě moderní lednice na víno.

Proč se bez lednice na víno neobejdete?

Lednice na víno má spoustu podstatných výhod a poskytnou vínu perfektní prostředí pro delší skladování. Ne každý má k dispozici vinný sklípek a podobných podmínek v běžném sklepě pravděpodobně nedosáhnete. A skladování v obyčejné lednici také není ideální, protože je přizpůsobena pro uchovávání potravin a ty vyžadují jinou teplotu.

Archivní vína zkrátka do klasické lednice nepatří a měli byste mu dopřát to nejlepší. I to nejkvalitnější víno ztrácí při špatném skladování unikátní vlastnosti a dalším argumentem pro domácí vinotéku je také její estetická hodnota. Moderní lednice na víno jsou neskutečně stylové a ať už samostatně stojící nebo po boku ostatních spotřebičů, se bude ve vaší domácnosti vyjímat.

Hostitel, který vytáhne lahev vychlazenou na ideální teplotu, vždy sklidí uznání a nezáleží na tom, jestli víno nabídnete znalcům nebo někomu, kdo pomalu nerozezná červené od bílého. Domácí vinotéka vašemu okolí napoví, že máte úroveň a že si víno rádi maximálně vychutnáte.

Lednici na víno ocení každý, komu lahev vydrží na delší dobu. Víno totiž po otevření začne pracovat a pokud ho nevypijete naráz, budete ho muset na druhý den vylít. Díky lednici se vám již nikdy nic takového nestane. Každá lepší lednice má navíc několik chladících zón, které vám umožní skladovat více druhů vína zároveň. Teplota pro skladování bílého, červeného a růžového vína se totiž liší a jednotlivé druhy se nedoporučuje uchovávat v jednotné teplotě.

Humibox

Jak vybrat lednici na víno

A podle čeho vybírat? Vzhledem k množství výrobců a jednotlivých modelů je pravděpodobné, že najdete lednici, která zcela odpovídá vašim představám a požadavkům. V prvé řadě zvažte, kolik místa budete potřebovat. Na chatě zřejmě obří gastro vinotéku nevyužijte a myslete na to, že výrobci doporučují využít maximální kapacitu minimálně z poloviny.

Dalším kritériem, kterým byste se při výběru lednice na víno měli řídit, je systém chlazení. Budete-li ji využívat především pro archivaci, sáhněte po klimatizované lednici. Pro vícedruhové využití pak po temperované. Spotřeba závisí na pohonu chlazení, přičemž si můžete vybrat mezi kompresorem a termočlánky. Výhoda kompresoru tkví v o něco nižší spotřebě, ale budete muset zajistit, aby lednice nevibrovala.

Rozhodnete-li se pro závěsnou variantu (domácí vinotéka je k mání také jako volně stojící a vestavěná), mějte na paměti, že je třeba počítat s hmotností plně naložené lednice.

Philco

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *