Jak vybrat kování aneb detaily tvoří celek

Milujete své bydlení a potrpíte si na detaily, kteří ostatní zanedbávají? V tom případě jste si jistě dali záležet na výběru dveřního kování, které jste si pořizovali zároveň s novými dveřmi. Nebo jste snad zdánlivě nepodstatný prvek podcenili i vy? Chyba, přátelé. Vhodně zvolené kování umocní dojem ze dveří, ale i z interiéru jako takového. Chopte se proto šroubováku a pošlete stávající kování do penze. Ještě předtím ale vyberte nástupce, který bude reprezentovat váš vytříbený vkus. A my vám s výběrem samozřejmě pomůžeme.

Současná nabídka kování je neskutečně pestrá a vybrat to správné může být oříšek. Než však přistoupíte k volbě designového provedení, musíte zohlednit několik následujících parametrů:

rozteč – vzdálenost mezi osou kliky a osou otáčení klíče. Standardní rozměry činí 72 mm, 90 mm a 92 mm (bezpečnostní kování)

šířka dveří – v závislosti na ní zvolíte délku cylindrické vložky

Vaše další rozhodnutí bude spočívat ve volbě počtu jednotlivých dílů. Budete volit mezi štítovým a rozetovým kováním, která se liší délkou kliky a typem zámku. Štítové kování se skládá z jediného dílu, ve kterém jsou otvory pro kliku i zámek. V případě rozetového kování má klika i zámek samostatný díl (příkladem budiž stylové nerezové kování Vision-R). Volba je otázkou estetického cítění, počet dílů nemá na funkci kování žádný vliv.

Stitove kovani

Rozetove kovani

Co byste však rozhodně neměli podcenit, je volba materiálu, ze kterého je kování vyrobeno. Uvědomte si, že kování nepatří mezi prvky, které byste pravidelně obměňovali a vsadíte-li na kvalitu, bude vám velmi dlouho věrně sloužit. Zohledněte také vytížení – nechcete-li, aby kování zanedlouho vypadalo příliš opotřebovaně, nesnažte se na něm za každou cenu ušetřit. Na druhou stranu ani velmi kvalitní kování nestojí horentní částky a v každém případě jde o investici, která se vyplatí.

A na základě čeho určit ideální design? Jak jsme již zmínili na začátku, kování by mělo ladit s dveřmi a doplňovat celý interiér. Konečné rozhodnutí však samozřejmě závisí na vašem vkusu, protože jste to právě vy, kdo bude nejčastěji sahat na kliku. Své nové kování si můžete vybrat u jednoho z největších prodejců na www.kovani-design.cz.

E-shop provozuje společnost Mand CZ s.r.o., která se prodejem doplňků zabývá od roku 2007. V nabídce na vás čekají cenově dostupná i luxusní kování od známých českých i zahraničních výrobců (kliky Cobra, Dorro, MP, Rostex, Tupai, Mariani). Nepřehlédněte ani stylové a funkční doplňky v podobě zarážek či krytek na panty. I ony jsou nedílnou součástí dveří a vy přece prahnete po dokonalém výsledku! Inspirujte se vybranými variantami, které by se mohly skvít i na vašich dveřích.

Luxusni kovani 1 Luxusni kovani 2 Luxusni kovani 3  Luxusni kovani 5

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.