Jak rozhodně neřešit krizovou finanční situaci v domácnosti

Může se stát cokoliv. Přijdete ze dne na den o práci a dlouhodobě nemůžete najít novou, onemocníte a vznikne tím krizová finanční situace v domácnosti. Nastupující nervozita, stres a hádky vám nepřidají na klidu. Z důvodů finančních krizí končí nejeden vztah.  Jak nedostatek peněz v domácnosti neřešit?

Bez peněz to nejde

Peníze jsou nedílnou součástí našeho života a ať chceme nebo ne, v normálním světě se bez nich zkrátka neobejdeme. Rodinnou pohodu ovlivňuje fakt, jak umíte s penězi zacházet. Mnohdy stačí jen správně plánovat a udělat si rodinný rozpočet. Okamžitě vidíte, kde vám zbytečně utíkají peníze. V případě finanční krize je potřeba se vyhnout některým chybám.

1. Neutrácejte více, než si můžete dovolit

V případě, že nemáte finanční rezervu ve výši 3-6 měsíčních příjmů nebo jste ji již vyčerpali, neutrácejte více, než si můžete v daném měsíci dovolit. Ideální je stanovit si rodinný rozpočet a ten nepřekračovat. Existuje mnoho metod, jak si peníze ohlídat, případně ještě našetřit nebo díky němu zmírnit dopady finanční krize.

2. Nepůjčujte si

Toto platí v případě, že jste bez práce a nemáte vyhlídku na nové zaměstnání v nejbližších týdnech. Každá splátka výrazně narušuje rodinný rozpočet. Například takové půjčky na ruku jsou sice lehce dostupné, ale je potřeba s nimi umět zacházet. Ne vždy je půjčka řešením na všechno. Rozhodně by půjčky neměly sloužit jako finanční rezerva nebo na základní provoz domácnosti.

3. Nehrajte si na mrtvého brouka

Pokud máte půjčky a nebo hypotéku, které nemůže splácet, rozhodně včas kontaktujte věřitele. Nehrajte si na mrtvého brouka. Rozhodně vám to nijak nepomůže. Vždy se snažte svou situaci řešit co nejdříve, je možné požádat o odložení či snížení splátek, případně o nový splátkový kalendář. Pro mnoho lidí není jednoduché své finanční problémy řešit, v případě potřeby vám pomohou také pobočky poraden při finanční tísni, kde vám pomohou s věřiteli komunikovat.

4. Odolejte impulzivním nákupům

Akční výprodej, zlevněno, sleva…Odolávat lákavým nabídkám je velmi těžké. Zpravidla chceme mít všechno hned a rozhodně nečekat. Toto je zpravidla důvod, proč se zadlužujeme pomocí půjčky bez registru, kreditních karet nebo nákupu na splátky. V období, kdy vás trápí finanční situace, nenakupujte zbytečnosti. Vždy je dobré zvážit, zda nová televize či auto nepočká ještě několik týdnů. Finanční problémy nám často vznikají právě neuváženými nákupy.

5. Pokud si půjčujete peníze, vyhněte se předraženým půjčkám

V případě, že se pro půjčku přeci jen rozhodnete, vyhněte se zbytečně vysokým nebo příliš drahým půjčkám. Sledujte sazbu RPSN, která vám ukáže, jaké jsou celkové náklady na půjčku v průběhu jednoho roku. Chcete-li jen menší půjčku, je možné využít rychlou půjčku do výplaty u těch poskytovatelů, kde si může nový zákazník půjčit zdarma. Za půjčenou částku nevrátí nic navíc. Tím lze ušetřit stovky korun na poplatcích. Otázkou je, zda je půjčka nezbytná, případně zda nepomohou přátelé či příbuzní rovněž bezúročnou zápůjčkou peněz.

6. Nehospodařte nadoraz

Při plánování výdajů rozhodně nehospodařte na doraz. I v případě snížení příjmů je potřeba tvořit finanční rezervy. Ve finále byste měli mít rezervu ve výši 3-6 měsíčních platů. V době krize samozřejmě budete spořit méně. Rozhodně také na tu rezervu nesahejte zbytečně, například na dovolenou nebo nový model mobilního telefonu.

Finanční krize, kdy nemáte například na základní potraviny, oblečení či nájem, je obecně problém a proto je potřeba řešit své finanční problémy včas. V případě velkých splátek půjčky využijte možnosti konsolidace nebo mimořádných splátek.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.