Dražba nemovitostí – šance jak získat nové bydlení levněji

Slovo exekuce v nás evokuje představu něčeho hrozného. Pro lidi, kteří exekucí čelí, jde bezesporu o velmi nepříjemnou záležitost, ale zkusme se na to podívat i z druhé strany. Dražba nemovitosti je způsob, jak získat nemovitost mnohem levněji, často kolem 2/3 obvyklé tržní ceny. A nepodaří-li se ji vydražit v prvním kole, může částka klesnou i na polovinu.

Co je to dražba nemovitosti a jak probíhá?

Dražba nemovitosti je proces, který probíhá v rámci několika po sobě navazujících krocích. Na počátku je dražební vyhláška a ve finále samotné vydražení. Dle zákona jsou dražby nemovitostí veřejné a transparentní.

Lidé, kteří projeví zájem o účast na dražbě, se sejdou v určitý den na sjednaném místě (místo a čas určuje dražební vyhláška, kterou exekutor zveřejní na své úřední desce). Zájemci musí zaplatit tzv. dražební jistotu, obdrží číslo a po zahájení mohou navyšovat nabídku. Novým majitelem nemovitosti se stane ten, kdo přihodí nejvyšší částku. Ostatní účastníci poté obdrží zpět částku, kterou složili jako dražební jistotu a to v plné výši.

V dnešní době jsou stále populárnější elektronické aukce, tedy dražby, které probíhají přes internet.

Tip: O přesném průběhu dražby se můžete dočíst např. na webových stránkách Exekutorského úřadu Ostrava (www.exekuce-ova.cz), kde najdete také aktuální přehled právě probíhajících dražeb.

Co se draží a kolik lze díky dražbě reálně ušetřit?

Předmětem dražby může být jakákoliv nemovitost a to nejen soukromého, ale i komerčního charakteru. Můžete vydražit vše od rodinného domu, bytu, až po kancelářské prostory. Největší zájem je o nemovitosti ve větších městech, především pak o ty, které se nachází na lukrativních adresách. I v jejich případě díky aukci ušetříte, ale cena se většinou vyšplhá výše než na 2/3 odhadní ceny. Za vůbec nejnižší ceny se naopak prodávají pozemky a to i v žádoucích lokalitách. Pozemky kvůli nezájmu veřejnosti často postoupí do dalšího kola a vydraží se za velmi nízkou částku.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.