Co musíte znát, abyste při výběru kování nešlápli vedle?

Rozhodli jste se, že svým dveřím dopřejete nové kliky, ale nevíte si rady s jejich výběrem? V tom případě se nákup nesnažte uspěchat! Estetiku dnes ovšem necháme stranou a zaměříme se na parametry, který byste měli bezpodmínečně znát. Budete-li kování kupovat takříkajíc „od oka“, pravděpodobně rozměry neutrefíte a nezbude vám, než zboží vyměnit.

Chcete-li nové kování utrefit hned napoprvé, budete muset znát správnou rozteč, tloušťku dveří a ujasnit si orientaci kliky.

Jak změřit rozteč kliky?

Rozteč je termín, kterým je značena vzdálenost od otvoru na kliku po otvor na klíč. V případě rozetového kování (typ kování se dvěma samostatnými díly pro kliku a otvor na klíč) je rozteč irelevantní, ale vyberete-li si štítové kování (kování s jedním dílem pro kliku i otvor na klíč), jde o zásadní hodnotu. Česká norma rozlišuje tři typy roztečí a to 72 mm, 90 mm a 92 mm. Kování s roztečí 88 mm nebo 55 mm se využívalo kdysi a dnes na se již téměř nevyrábí Nebudete-li hodnotám věnovat pozornost, nevyhnete se komplikacím.

Vraťme se však k tomu, jak změřit rozteč kliky:

Rozteč změříte velmi jednoduše – jak jsme již zmínili výše, jde o vzdálenost mezi bodem, kolem kterého se otáčí klika a bodem, který je středem otáčení klíče.

Jak zmerit roztec kovaniJak zmerit roztec kovani zadlabaci zamek

U jakých typů kování se bez znalosti rozteče neobejdete?

  • Interiérové štítové kování
  • Bezpečnostní kování
  • Vchodové a vstupní kování

Štítové kování se vyrábí ve třech variantách, které jsou označeny jako:

  • BB – kování s otvorem pro obyčejný dozický (pokojový) klíč
  • PZ – kování s otvorem pro vložkový zámek FAB
  • WC – oliva pro WC nebo koupelnu

Článek vznikl ve spolupráci s předním českým internetovým prodejcem klik, kování a dveřních doplňků, společností Mand CZ s.r.o. Luxusní, ale také elegantní a přitom cenově dostupné kování a kliky na dveře si můžete prohlédnout na www.kovani-design.cz. Prodejce garantuje nejnižší cenu na trhu a nabízí komplexní zákaznický servis!

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *