Pronajmout byt v Jihlavě můžete i svépomocí a díky značné poptávce vám to ani nezabere mnoho času. Za 2+1 tu lze navíc inkasovat i 11 000 měsíčně!

Chcete pronajmout byt v Jihlavě, který momentálně nijak nevyužíváte? A hodláte se při tom obejít bez asistence realitní kanceláře? Poptávka po bydlení je tu značná a vzhledem k tomu, že město disponuje jen zhruba šesti tisícovkami nájemních bytů, máte velmi slušnou šanci, že v krátké době seženete hned několik vážných zájemců. Víte ale, jak při výběru nájemníka postupovat? Jak například stanovit optimální výši činže a co všechno zahrnout do smlouvy, abyste se do budoucna vyhnuli zbytečným komplikacím. Ne? Pak čtěte dál.

Pronájem bytu nebude problém

Jestliže se právě chystáte někomu poskytnout vaši nemovitost, kterou v Jihlavě vlastníte, nemohli jste si zřejmě vybrat příhodnější dobu. Volných nájemních bytů zde není mnoho a už vůbec ne tolik, aby dokázaly pokrýt vysokou poptávku. Obzvláště v případě, že jste majitelem středně velkého či menšího bytu o dispozici 2+kk či 2+1, které jdou nyní zpravidla na odbyt nejlépe, jsou vyhlídky na brzkou realizaci vašeho záměru velmi dobré. Vlastnictví nemovitosti je dnes více než kdy jindy považováno za výhru a to především s ohledem na neustále rostoucí ceny, způsobené z velké části dlouhodobě poddimenzovanou výstavbou. Trh s bydlením bude zřejmě i díky tomu procházet zásadní proměnou a na život „ve vlastním“ bude nuceno zapomenout čím dál více lidí.

Nájemné v Jihlavě (průměr – 4.Q/2018)

Dispozice bytu Orientační činže
1+kk, 1+1 7 000 – 8 500 Kč
2+kk, 2+1 9 000 – 11 500 Kč
3+kk, 3+1 12 000 – 13 000 Kč
4+kk a více od 14 000 Kč

193 Kč za metr čtvereční

Průměrná činže se v Jihlavě už vyšplhala na částku 193 korun za metr čtvereční a vzhledem k tomu, že se jedná o město plné pracovních příležitostí, s možnostmi kulturního i sportovního vyžití, není divu, že zde poptávka navzdory rostoucím cenám stále neklesá. A s ohledem na to, že novostaveb, které by do určité míry mohly trh s pronájmy obohatit, přibývá žalostně málo, se navíc nemusí jednat o cifru konečnou a činže mohou ještě povyrůst. I když prostor pro jejich další navýšení samozřejmě není vzhledem k finančním možnostem většiny lidí už zdaleka tak velký, jako byl v několika předcházejících letech, to je zřejmé.

Opatrný a zároveň seriózní přístup se vám vyplatí!

Tempo zdražování realit v České republice zatím příliš nepolevuje. Ale přesto, že vám v tomto ohledu jakožto majiteli nemovitosti hraje momentálně vše do karet, nesmíte vůbec nic podcenit! A to jak při přípravě nájemní smlouvy, tak i při samotném výběru vhodného člověka, kterému váš byt svěříte do užívání. Obzvláště za situace, kdy jednáte bez pomoci realitky, je trocha opatrnosti určitě namístě. Můžete samozřejmě narazit na nepoctivce, to v horším případě. V tom lepším sice poskytnete byt člověku solidnímu, ale nikdo vám nezaručí, že to s jeho solventností bude vždy tak dobré, jako na začátku. Každý zkrátka nemusí být za všech okolností schopen utáhnout neustále rostoucí náklady na bydlení a je proto dobré mít co nejpřesněji ošetřenu zejména takovou situaci, kdy by nájemník nezvládal platit činži. Tím se dostáváme k přípravě samotné smlouvy.

1) KVALITNÍ SMLOUVA JE ZÁKLAD! – Bez precizně připravené smlouvy se raději do ničeho vůbec nepouštějte. Musí v ní být detailně uvedeno vše, co souvisí s předmětem pronájmu a také veškeré podmínky, které budou jejím podpisem pro obě strany závazné. Specifikace bytu, jeho stav a vybavení, délka trvání smlouvy, stav měřičů energií, výše činže i datum a způsob její úhrady a řada dalších věcí. Pokud si s čímkoliv nevíte rady, obraťte se s žádostí o radu či rovnou o sepsání této nezbytné listiny raději na právníka. Může se to skutečně vyplatit. Jestli se na to ale cítíte a napíšete vše sami, pak vám zřejmě postačí základní vzory smluv, které jsou běžně dostupné na internetu.

2) S VÝŠÍ ČINŽE TO ZBYTEČNĚ NEPŘEŽEŇTE! – Méně může někdy znamenat více a platí to i při stanovení optimální výše činže. Někdy je lepší poskytnout váš byt o trochu levněji, jestliže vám to umožní uzavřít dlouhodobou smlouvu se seriózním a solventním člověkem, u něhož je pravděpodobnost komplikací minimální. I tak si při dnešních cenách přijdete pravděpodobně na slušné peníze, tak proč to přehánět?

3) PRVNÍ DOJEM NEMUSÍ BÝT NEJLEPŠÍM VODÍTKEM! – Je-li řeč o výběru vhodného nájemníka, pak rozhodně nepodléhejte prvnímu dojmu, který na vás zájemce o váš byt udělá. Ve hře jsou obvykle příliš velké částky na to, abyste se řídili jen pocity, které ve vás takové první setkání může vyvolat.

Využijte raději všech dostupných možností a potenciálního nájemníka si předem důkladně prověřte!

Krom toho, že si můžete vyžádat jakési dobrozdání od jeho zaměstnavatele, vám zpravidla obstojně poslouží Insolvenční rejstřík nebo také Centrální evidence exekucí. Věřte, že opatrnosti není nazbyt!

Zájemců o váš byt bude určitě dost

Jestliže nabídnete nemovitost v přiměřené kvalitě a za rozumnou cenu, určitě se záhy dočkáte toho, že se vám ozve hned několik vážných zájemců. Jak jsme si už řekli, vhodných nájemních bytů je v Jihlavě stále poskrovnu a tak si nepochybně budete moci v klidu vybrat, komu svěříte právě ten váš. Výhoda je nyní jednoznačně na vaší straně, tak jen neudělat zbytečnou chybu!

Snad jsme vám dnes alespoň trochu napověděli, jak se s celou záležitostí co nejlépe vypořádat, nebo to nestačilo? Hodily by se vám ještě nějaké další informace? A jaké?

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.