Manuál pro kutily: Jak se pokládá dlažba?

Nejste spokojeni s tím, jak vypadá stávající dlažba a rozhodli jste se, že místnost vydláždíte znovu a to bez pomoci zručného řemeslníka? Pokládání dlažby není tak složité, jak na první pohled vypadá a díky našemu podrobnému návodu proces zvládnete na jedničku s hvězdičkou.

Příprava podkladu

Příprava podkladu je velmi důležitá. Podklad musí být čistý, rovný a pevný a chcete-li eliminovat případné vibrace. Pokud jste se rozhodli pro moderní izolaci v podobě extrudovaného polystyrenu (vynikající tepelná izolace, která je mnohem efektivnější a odolnější než pěna) , nezapomeňte na to, že na ni patří ochranná PE fólie, roznášecí vrstva, beton nebo anhydrit a až poté následuje pochozí vrstva. Ve vašem případě dlažba.

Po vyrovnání podkladu podklad opatřete základním nátěrem a v případě místnosti s velkou vlhostí vzduchu (např. koupelna) použijte hloubkový izolační nátěr.

Krajní dlaždičky budete muset seříznout tak, aby byla rovná. K tomu vám poslouží řezačka na dlažbu. Po naříznutí hrany zbytek dlaždičky jednoduše odlomíte. Kulaté otvory zhotovíte štípacími kleštěmi (mají tvar zobáku) nebo vrtačkou se speciálním frézovacím nástavcem na otvory.

Jakmile budete mít připravený podklad, označte si střed místnosti – od něj budete začínat s pokládkou.

Jak pokládat dlaždice?

K nanášení lepidla (speciálního lepidla na obklady a dlažby) použijte zednickou lžíci nebo stěrku a to tak, aby vznikla rovná plocha. V pravoúhlých místnostech vám k vyrovnání řady pomůže vodící šňůra, kterou napnete na podlahu přes střed a souběžně s bočními stěnami. Dlaždice se lepí lehkým točivým pohybem a pokládají gumovou paličkou. Nezapomeňte zachovat mezery určené na spáry.

Spárování aneb velké finále

Spárování dlaždic proveďte až dva dny po pokládce a předtím, než na dlaždice vylijete spárovací hmotu, spáry pečlivě vyčistěte. Poté, co hmotu rozetřete do spár, zbytek utřete. Právě jste dokončili dlažbu, gratulujeme.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.