Člověk se oddává saunování již více než 1000 let

Finsko je nejen zemí tisíce jezer, ale také místem s největší koncentrací saun. Podle posledních průzkumů připadají čtyři sauny na pět domácností a žádný jiný stát na světě mu nemůže konkurovat. Trend saunování se nicméně rozšířil i k nám

a sauna už dávno nepatří mezi nadstandardní vybavení, které si může dovolit jen „zámožnější“ vrstva. Ceny letí dolů a možná i vás napadlo, že si saunu pořídíte a nebudete muset dojíždět do wellness centra. Ještě předtím, než tak učiníte, s námi nakoukněte do její historie. Některá fakta vás možná velmi překvapí.

V souvislosti se saunou a saunováním si pravděpodobně vybavíte zmíněné Finsko, ale pravdou je, že původ vůbec nejstarší sauny není znám. První dochovaná zmínka totiž pochází z pera učence Ibrahíma ibn Jákúba, které mezi lety 965 až 966 studoval život Slovanů. A právě zde narazil na jakési dřevěné budky vyhřívané nažhavenými kameny. Místní obyvatelé v nich relaxovali a již tehdy vypozorovali, že má saunování pozitivní vliv na lidský organismus. V „prasaunách“ si léčili vředy a vyrážky. Dým vycházel otvorem ve střeše a úniku tepla bránila izolace v podobě mechu.

O saunách se o pár let později zmínil také slavný břevnovský mnich Kristián, který je autorem spisu Život a umučení svatého Václava. Podle něj byl vůdce vrahů naleze ve stubě (jizbě), jak se znančovala parní lázeň.

Finové bez sauny neudělají ani ránu

Netrvalo dlouho a sauna začala nabírat na popularitě. Během temného středověku se dostala do bližšího povědomí středoevropanů, ale přesto si na ni potrpěli především obyvatelé severní Evropy. Zejména pak Finové, kteří ji využívali i jako místo pro setkání s přáteli. Finská sauna nechyběla v žádné vesnici a pomalu se dostávala i do soukromých domů.

A teď malé překvapení – Finové kdysi sauny používali také jako porodnice. Původní finská savusauna (kouřová sauna) sice byla celá od sazí, ale ty jsou naprosto sterilní. Čerstvě narozená miminka tak leckdy vypadala, jako by se narodila na černém kontinentu.

Na kouřové sauny dnes ve Finsku běžně nenarazíte, ale pokud by vás přeci jen zajímalo, jak se tamní obyvatelé svého času oddávali saunování, zavítejte do Tampere, kde se nachází nejstarší dochovaná finská sauna vůbec.

Jak jsme již zmínili v úvodu, dnes ve Finsku narazíte na saunu doslova na každém kroku. Finové mají sauny jako součást jádra a to i ve vícepodlažních domech a penelácích. Přesto se velmi rádi oddávají společnému saunování ve veřejných saunách, na které nedají dopustit. Pokud se během své návštěvy rozhodnete pravou finskou saunu vyzkoušet na vlastní kůži, nezapomeňte si s sebou plavky. Přestože je z hygienického i fyziologického hlediska vhodné pobývat v sauně „na Adama a Evu“, ve veřejných saunách můžete narazit na podobná nařízení.

Saunování milují i jiné národy

V České republice jsou rozšířené především parní sauny a infrasauny. V parních saunách je teplota vzduchu jen o několik málo °C vyšší než teplota lidského těla a téměř 100 % vlhkost. Pobyt v těchto saunách představuje perfektní prevenci před dýchacími potížemi a navíc v nich dochází k prokrvení podkoží. Na druhou stranu se v nich neuvolníte tak jako v infrasauně, protože se v nich příliš neohřejete.

Infrasauny jsou vhodné také pro osoby s vysokým krevním tlakem a onemocněními srdce. Infračervené záření proniká cca 4 cm pod kůži a dochází k prohřátí svalů Tato metoda se velmi často využívá jako podpůrná léčba poraněné kůže. Teplota vzduchu v infrasauně se pohybuje kolem 50°C.

Dalším obvyklým typem sauny, od kterého se však postupně upouští, jsou suché neboli švédské sauny. Příliš vysoká teplota (kolem 100°C) a jen minimální vlhkost nejsou tak příznivé jako podmínky v jiných saunách. Organismus kvůli zanedbatelné vlhkosti není schopen pocení.

A co se týče ostatních národů, Estonci a Rusové využívají stejné typy saun jako Finové (Rusové těm svým přezdívají baňa, ale v podstatě jde o obdobu finské sauny.). Také v Estonsku se stala sauna nedílnou součástí běžné domácnosti a nenajdete je jen ve starých domech, které byly vybudovány během sovětské okupace.

Kupříkladu v Japonsku ovšem na finskou saunu nenarazíte. Japonci si saunování vyložili po svém a nejdříve se prudce zahřejí v horké vodě a až poté se jdou pomalu ochladit na studeném vzduchu…

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.