Blýská se na lepší časy? Ceny energií půjdou v roce 2014 dolů!

České domácnosti se mají v roce 2014 na co těšit. A protentokrát to nemyslíme ironicky. Je totiž pravděpodobné, že dojde k citelnému zlevnění cen energií a to jak za distribuci, tak u dodavatelů. Impulsem bylo „překvapivé“ zjištění několika posledních vlád – Češi údajně nežijí tak rozmařile, jak se doposud předpokládalo a zadlužování státu nezastavily škrty ani přímé daně. V příštích letech by proto do státní kasy neměly proudit prostředky v tak velkém rozsahu jako doposud a částky na účtech za energie budou nižší.

Elektřina zřejmě zlevní o 8,5 %, plyn o 1 %

Svůj podíl na snižování ceny plynu a elektřiny má také Energetický regulační úřad (ERÚ), který apeluje na energetické giganty. Ale jak bude zlevňování vypadat v praxi? Kolik typická česká domácnost ušetří? Podívejme se spolu na modelový příklad.

Typická česká domácnost, která elektřinu využívá ke svícení, napájení běžných spotřebičů a vaření, letos za elektřinu zaplatí lehce přes 14 000 Kč. Současný ekonomický a politický vývoj ukazuje, že během příštího roku spadne cena zhruba o 8,5 %. V našem případě se jedná o přibližně 1 200 Kč.

A jak to vypadá s plynem? Typická česká domácnost sice využívá ústřední topení, ale uživatelů plynu je přesto velmi mnoho. A i ti budou mít radost, alespoň podle předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové. Ta uvedla, že cena za distribuci plynu v roce 2014 klesne průměrně o 5 %. Zlevnění se bohužel týká pouze zmíněné distribuce, která z celkového vyúčtování tvoří přibližně pětinu. Cena plynu tak reálně klesne pouze o 1 %. Pozitivní je ovšem již skutečnost, že nedojde ke zdražení.

Chcete ušetřit ještě více? Změňte dodavatele!

Při pohledu na současné srovnání cen plynu a elektřiny je patrné, že se sazby u jednotlivých dodavatelů liší. Na první pohled jde o zanedbatelné částky, které však po přepočtu vygenerují rozdíl v řádu až několika tisíců korun. Úspora kolem pěti tisíc korun za rok rozhodně není výjimkou.

Prvním krokem je srovnání cen elektřiny a plynu, které je zdarma a nezávazné. Díky porovnání zjistíte, zda se vám změna vyplatí a kolik můžete ušetřit. Při výběru budoucího dodavatele však zohledněte také doplňkové služby a přístup k zákazníkům. Nižší cena je bezesporu příjemná, ale není jediným kritériem, kterým byste se měli řídit. Pokud se nakonec pro změnu přeci jen rozhodnete, stačí rozvázat smluvní vztah se stávajícím dodavatelem (pozor, nezapomeňte na výpovědní lhůtu) a podepsat novou smlouvu. Drtivá většina dodavatelů však administrativní úkony spojené se změnou vyřídí za vás.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.